"Wyjątkowo podłe i perfidne". W skarbówce wrze po decyzji premiera Morawieckiego

W odpowiedzi na decyzję o zablokowaniu nagród i premii związkowcy administracji skarbowej napisali list do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. "Wyjątkowo podłe i perfidne" - piszą związkowcy.

"Za wyjątkowo podłe i perfidne uznajemy, że jako pretekst do zabrania ww. środków wskazał pan fakt posiadania przez jednostki budżetowe tzw. oszczędności funduszu płac. To pan przecież spowodował, że oszczędności te są większe niż w latach poprzednich. (…) Tak nie powinno się robić, nie tylko dlatego, że to nie jest oczekiwany prezent dla pracowników i funkcjonariuszy na święta Bożego Narodzenia. Widzimy przy okazji tych nieprzemyślanych działań wyraźnie, że politykę 'kija i marchewki' w KAS zastąpiła polityka 'kija i kopniaka'" - napisali związkowcy w liście cytowanym przez Wirtualną Polskę.

Zobacz wideo Kolejny kryzys za rogiem? "Nie mamy buforów na drugą falę tsunami"

Urzędnicy pójdą na masowe zwolnienia lekarskie? 

Podpisany pod listem przewodniczący "Solidarności" administracji skarbowej Tomasz Ludwiński podkreślał również, że decyzja premiera będzie działać na urzędników demotywująco i że jest to "olbrzymi krok do zmniejszenia planowanych dochodów budżetu państwa". Portal poprosił o komentarz Ministerstwo Finansów, lecz resort do tej pory nie przesłał swojej odpowiedzi

Jak podaje WP, urzędnicy i funkcjonariusze KAS rozsyłają sobie post dotyczący zwolnień lekarskich. "Większość z nas uznawała zawsze, że wykonywanie zadań jest na tyle istotne, że nasze zdrowie może poczekać. (…) Nie namawiamy do masowych zwolnień lekarskich osób bez schorzeń, bo apel dotyczy osób chorych, lecz nieleczących się lub leczących się dorywczo. Zadbajcie jednak o siebie, już najwyższy czas! Skoro zarówno premier, jak i minister finansów uznają, że nasza praca jest niewiele warta i nas nie szanują" - czytamy.

Strażacy również nie dostaną nagród

Nagrody i premie nie zostaną także wypłacone funkcjonariuszom straży pożarnej z województwa kujawsko-pomorskiego. W liście starszego brygadiera Jacka Kaczmarka do wszystkich jednostek straży pożarnej w regionie poinformowano o planowanych przez rząd oszczędnościach, a następnie dodano: "Jednocześnie polecam panom komendantom wstrzymanie wydawania decyzji i wypłaty środków w zakresie nagród uznaniowych dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych począwszy od dnia 28 listopada 2020 roku".

Jako przyczynę komendant wskazał decyzję premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 26 listopada o "zablokowaniu planowanych wydatków budżetu państwa na 2020 i przekierowaniu tych środków na zakup szczepionki i zwalczanie skutków COVID-19". 

Premie w budżetówce wstrzymane

Blokada budżetu oznacza, że pracownicy administracji państwowej nie dostaną świątecznych premii. W liście ministra finansów Tadeusza Kościńskiego do poszczególnych resortów wyszczególniono bowiem, że wstrzymane zostaną planowane wydatki na:

  • wynagrodzenia osobowe,
  • uposażenia,
  • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
  • nagrody roczne.

Minister finansów zwrócił się ponadto z prośbą, aby wydatki zgłoszone do projektu dotyczyły przede wszystkim wydatków inwestycyjnych, prorozwojowych oraz wspierających gospodarkę. Blokada dotyczy środków z niezrealizowanych planów wydatków na wynagrodzenia i uposażenia, za okres styczeń-październik 2020 r. oraz analiz wydatków ostatnich dwóch miesięcy roku. 

Więcej o: