Będą trzynastki i czternastki dla seniorów w 2021 roku. Ważna deklaracja wiceministra

- Będą trzynastki i czternastki dla seniorów w 2021 r. Pragnę uspokoić miliony seniorów w tej sprawie, niech się nie boją - zapowiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Pandemia koronawirusa, a w konsekwencji kilkutygodniowe zamrożenie gospodarki i kryzys gospodarczy wpłynęły na wzrost deficytu budżetowego. Kilka dni temu minister finansów Tadeusz Kościński przedstawił projekt budżetu na 2021 roku z dziurą budżetową w wysokości 82,3 mld zł.

Wiceminister rodziny: będą trzynastki i czternastki w 2021 roku 

Naturalną konsekwencja pogorszenia się sytuacji finansowej Państwa jest szukanie oszczędności chociażby poprzez obcięcie niektórych świadczeń socjalnych. Takie pogłoski pojawiły się m.in. w kontekście likwidacji 500 plus. O trzynastą i czternastą emeryturę w przyszły roku obawiali się także emeryci. Ich wątpliwości rozwiał jednak rząd

Będą trzynastki i czternastki dla seniorów w 2021 r. Pragnę uspokoić miliony seniorów w tej sprawie, niech się nie boją! Pieniądze z trzynastek będą na wiosnę przyszłego roku, a z czternastek najpewniej w listopadzie.

- powiedział dla "Super Expressu" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. 

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Trzynasta emerytura. Ile wynosiła w 2021? Dla kogo czternastki? 

Trzynastki mają zostać wypłacona w maju 2021 roku. Emeryci mają otrzymać wtedy 1300 zł brutto, czyli 100 zł więcej niż w 2020 roku. Tak w lipcu zapowiadał wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Wypłatę czternastek w wysokości również 1300 zł zaplanowano na listopad 2021 roku. Dodatkowe świadczenie otrzymają emeryci i renciści, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Wprowadzony będzie próg dochodowy wysokości 2900 zł brutto. Osoby z wyższą emeryturą otrzymają odpowiednio obniżone świadczenie. 

Więcej o: