Opłata mocowa wchodzi w życie. O ile więcej zapłacimy za prąd?

Prezes URE ogłosił w poniedziałek 30 listopada stawki opłaty mocowej. Nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku. Wiemy, o ile więcej zapłacimy za prąd.

Temat wprowadzenia opłaty mocowej pojawił się w czerwcu bieżącego roku. Zgodnie z ustawą o rynku mocy miała być ona pobierana od 1 października, ale ostateczne wejdzie w życie trzy miesiące później. Według szacunków ma podnieść rachunki za prąd o około 10 proc.

Zobacz wideo Czwarta generacja Skody Octavii podbija Chiny. Jaką ma przewagę?

Opłata mocowa wchodzi w życie. Znamy stawki 

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że "od stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać zmiany na rachunkach za prąd niezależne od wyniku postępowań taryfowych, a wynikające z obowiązujących przepisów prawa. W części rachunku pobieranej przez dystrybutorów od nowego roku pojawi się nowa pozycja - tzw. opłata mocowa".

Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to będzie to stawka miesięczna uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej. Wydzielone zostały cztery grupy, zgodnie z którymi poziom opłaty mocowej wyniesie: 

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców opłata zostanie uzależniona ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:00) i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

Opłaca mocowa. Czym jest? Na jakiej podstawie została wprowadzona?

Opłata mocowa jest wynikiem przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy. Jest to rodzaj mechanizmu wynagradzania producentów energii za utrzymywanie dyspozycyjności. 

Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu

- wyjaśnił prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie. 

Od przyszłego roku na rachunkach pojawi się też opłata OZE - jako dodatnia wartość. Będzie wynosiła 2,2 zł/MWh. Wcześniej przez trzy lata była zerowa. Do zera zmniejszy się natomiast opłata kogeneracyjna. 

Więcej o: