Niedziele handlowe 2020. Czy 27 grudnia sklepy są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe. Czy 27 grudnia, czyli w ostatnią niedzielę w tym roku zrobimy zakupy w galeriach handlowych? Niestety, na uzupełnienie zapasów będziemy musieli poczekać do poniedziałku.

Niedziele handlowe 2020. Jakie zasady obowiązują?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę wdrażana była stopniowo. Sejm uchwalił ją w listopadzie 2017 roku i zgodnie z jej założeniami stopniowo, co roku miała zmniejszać się liczba niedziel handlowych. Zakaz handlu w 2020 przeszedł już na ostatni etap realizacji ustawy, co wiązało się z funkcjonowaniem jedynie 7 niedziel handlowych, które wypadały: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. Dzięki specjalnej uchwale związanej z sytuacją epidemiczną w kraju ustanowiono dodatkową niedzielę handlową, która miała miejsce 6 grudnia. Nie zdecydowano się na wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej 27 grudnia

Które sklepy są otwarte 27 grudnia?

Po trzech z rzędu niedzielach handlowych w grudniu, ta przypadająca 27 dnia miesiąca pozostanie niedzielą niehandlową. Oznacza to, że wszystkie sklepy będą zamknięte. Zakazowi nie podlegają jedynie te punkty handlowe i usługowe, które znalazły się w ustawie na liście wyłączeń. Jest ich obecnie około 30, a wśród nich znajdziemy m.in.: apteki, kawiarnie, cukiernie, sklepy na stacjach benzynowych czy placówki pocztowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy ich właściciele nie zdecydowali się pozostawić tych punktów zamkniętych, ze względu na długi świąteczny weekend.

Koronawirus. Jakie zasady obowiązują podczas zakupów?

Niezależnie od terminu zakupów, bardzo ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność i zadbać o zdrowie swoje i innych. Najlepszym sposobem jest dokonywanie zakupów za pośrednictwem internetu, ale jeśli jest to niemożliwe, wówczas należy wybierać w miarę możliwości taką porę na odwiedzenie sklepu, kiedy klientów jest mniej. Koniecznie należy pamiętać o:

  • osłanianiu ust i nosa
  • dezynfekcji rąk lub stosowaniu rękawiczek jednorazowych
  • zachowywaniu dystansu społecznego 2 m.

W dni powszednie trzeba też pamiętać o godzinach dla seniora od 10:00 do 12:00. 

Niedziele handlowe. Co dalej z zakazem handlu?

Zakaz handlu spotkał się z mieszanym odzewem społecznym. Pracownicy i strona związkowa wskazywali, że to posunięcie jest bardzo dobre i zapewnia osobom zatrudnionym w handlu możliwość odpoczynku w niedzielę. Z kolei przedsiębiorcy i część klientów wyrażała duże niezadowolenie z powodu takich działań rządu. Wskazywano, że dla niektórych osób niedziela jest jedynym dniem wolnym kiedy mogą spokojnie zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Z kolei przedsiębiorcy zwracali uwagę na ekonomiczne aspekty tej decyzji jak spadek obrotów, konieczność zwolnienia części pracowników itd. 

Po niespełna trzech latach funkcjonowania ustawy da się zauważyć, że większość tych przewidywań nie spełniła się. Wciąż jednak temat zakazu handlu w niedzielę budzi sporo kontrowersji. Zwłaszcza w nawiązaniu do bieżącej sytuacji gospodarczej. Przedstawiciele branży handlowej wskazują, że wycofanie zakazu, przynajmniej na czas zażegnania kryzysu wywołanego przez epidemię. pozytywnie wpłynęłoby nie tylko na kondycję przedsiębiorstw, ale całej gospodarki.

Zobacz też: Dodatkowe niedziele handlowe w styczniu? Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia, czy to możliwe

Zobacz wideo Premier raz jeszcze komentuje "godzinę policyjną"
Więcej o: