Dodatkowe niedziele handlowe w styczniu? Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia, czy to możliwe

Ze słów premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że rząd nie wprowadzi kolejnych dodatkowych niedziel handlowych - W styczniu życzyłbym sobie i Polakom maksymalnego ograniczenia mobilności, w tym również aktywności w handlu stacjonarnym, a to dlatego, że dzięki temu zmniejszymy liczbę zakażeń - stwierdził szef rządu.

W sobotę 12 grudnia premier Mateusz Morawiecki był gościem radia RMF FM. Premier wypowiedział się m.in. na temat planów rządu w walce z pandemią koronawirusa, poruszony został także temat handlu w niedziele. 

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Dodatkowe niedziele handlowe w styczniu Morawiecki rozwiewa wątpliwości 

W rozmowie padło pytanie, czy rząd planuje wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych w celu ożywienia gospodarczego.

Premier przypomniał, że zgodnie z przepisami o zakazie handlu dwie najbliższe niedziele 13 i 20 grudnia są handlowe w celu rozładowania tłumów w najbardziej gorącym okresie. Morawiecki zauważył także, że rząd zdecydował się już wprowadzić jedną dodatkową niedzielę handlową. Ze słów szefa rządu wynika, że nie ma w planach na podobny ruch już w 2021 roku. 

W styczniu życzyłbym sobie i Polakom maksymalnego ograniczenia mobilności, w tym również aktywności w handlu stacjonarnym, a to dlatego, że dzięki temu zmniejszymy liczbę zakażeń.

- stwierdził Mateusz Morawiecki

Koronawirus w Polsce. Premier Morawiecki przestrzega przed trzecią falą

Premier przestrzegał przed trzecią falą pandemii koronawirusa. Za przykład wciąż realnego zagrożenia podały przykłady europejskich krajów, w których obserwowany jest wzrost liczby zakażeń oraz przywrócenie obostrzeń - Miejmy obawy przed tym, co się wydarzy w styczniu, lutym, marcu - podkreślił.

W sobotę 12 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11,5 tys. nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 502 ofiar COVID-19. Najwięcej nowych zakażeń jest z województw: mazowieckiego (1522), kujawsko-pomorskiego (1083), i wielkopolskiego (1032).

Więcej o: