Waloryzacja emerytur i rent 2021. O ile wzrosną świadczenia?

Waloryzacja emerytur i rent ma wynieść w 2021 roku 3,84 proc, czyli nieznacznie więcej niż w bieżącym roku. O ile wzrosną świadczenia? Co z emeryturą minimalną?

Waloryzacja to dostosowanie świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Dzięki niej emerytury i renty utrzymują realną wartość na przestrzeni lat. Waloryzację oblicza się na podstawie wskaźnika cen i usług (inflacja) oraz realnego wzrostu płac. W 2020 roku świadczenia zostały powiększone o 3,6 proc., co w porównaniu z poprzednimi latami można uznać za spory wzrost. W 2021 roku waloryzacja może być na podobnym poziomie.

Zobacz wideo Skąd pieniądze na obiecywane 1600 zł netto minimalnej emerytury? Robert Biedroń odpowiada

Waloryzacja 2021. Ile wyniesie? Czy będzie wyższa niż w 2020 roku?

W 2021 roku wskaźnik waloryzacji ma wynieść 103,84 proc. O tyle podwyższone zostaną świadczenia emerytalno-rentowe oraz inne świadczenia z systemu powszechnego, rolniczego oraz mundurowego. Wskaźnik może ulec zmianie, gdyż ostatecznie zostanie oszacowany na podstawie danych GUS dotyczących 2020 roku. Dokładnie poznamy ją w luty 2021 roku, a świadczenia zostaną podwyższone od marca przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur i rent. O ile wzrośnie emerytura minimalna? 

W związku z waloryzacją podwyższeniu ulegną wszystkie świadczenia. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, wprowadzona zostanie waloryzacja dwutorowa. Wpływ na podwyżkę świadczeń będzie mieć wysokość podstawy, ale w przypadku najbiedniejszych emerytów świadczenia nie będą mogły urosnąć o mniej niż 50 zł. Oznacza to, że w 2021 roku najniższa emerytura wyniesie 1250 złotych brutto, czyli 1068 złotych netto.

W ubiegłych latach wysokość emerytury minimalnej była wyznacznikiem "trzynastki", więc dodatkowe świadczenie prawdopodobnie będzie wynosić 1068 zł "na rękę". 

Więcej o: