PKN Orlen przejmuje od Niemców Polska Press. Na tle innych transakcji gigant wyda drobne

Orlen poinformował, że przejmuje medialną spółkę Polska Press, która wydaje w Polsce kilkadziesiąt dzienników i serwisów internetowych. Wartości transakcji nie podano, jednak według nieoficjalnych informacji nie będzie ona duża. Przynajmniej na tle przychodów paliwowego giganta i innych transakcji, w które się angażuje.

Koncern PKN Orlen w poniedziałek poinformował o przejęciu spółki Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group - jednego z największych wydawców w Polsce. Spółka podkreśla, że transakcja ta wpisuje się w strategiczne plany PKN Orlen w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej.

Ile Orlen wyda na spółkę mediową? W porównaniu z przychodami to drobne

Jak ta transakcja wygląda na tle innych przejęć paliwowego giganta? Według nieoficjalnych ustaleń serwisu Wirtualne Media wartość przejęcia nie jest duża - wynosi ok. 120 mln zł. Podobną stawkę - ok. 130 mln zł, Orlen miał zapłacić za przejęcie Ruchu, dystrybutora prasy. Kwota wyłożona przez paliwową spółkę na podwyższenie kapitału przejmowanej firmy jest jednak częścią większej kwoty, na którą złożyły się inne państwowe konglomeraty - PZU, PZU Życie i Alior Bank. Cała transakcja zamyka się w kwocie 200 mln zł.

Orlen chce przejąć Lotos i PGNiG. Powstanie kolos z 200 mld zł przychodu

Największe przejęcia Orlen planuje na rynku paliwowym. Koncern w sierpniu informował, że w ciągu 1,5 roku zamierza zamknąć gigantyczną fuzję, której elementem będzie "wchłonięcie" Lotosu oraz PGNiG.

Kolos, który powstanie z połączenia tych trzech podmiotów będzie dysponował przychodami na poziomie 200 mld zł, co tylko dowodzi, jak niewielkim wydatkiem dla Orlenu jest przejęcie medialnej spółki wydającej dzienniki regionalne. Przychody samego Orlenu w zeszłym roku wyniosły 111 mld zł, a zysk operacyjny 9,4 mld zł.

Regionalne media pod państwowym nadzorem? Polska Press to wiele dzienników

Daniel Obajtek, szef Orlenu, w komentarzu do przejęcia Polska Press stwierdził, że spółka konsekwentnie poszerza obszar swojej działalności. Wcześniej na bazie Sigma Bis zbudowała agencję mediową, która, zdaniem spółki "sukcesywnie zdobywa nowych klientów, w tym komercyjnych".

- Przejęliśmy spółkę Ruch, co ułatwi nam wejście na rynek nowych punktów sprzedaży i rozwój usług e-commerce. Z kolei dostęp do 17,4 mln użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN Orlen do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa. Rząd przedstawił, jak zachęci Polaków do masowych szczepień

Zobacz wideo Minister Dworczyk przedstawił dokument dotyczący narodowego programu szczepień
Więcej o: