Szczepionka na koronawirusa. Rząd przedstawił, jak zachęci Polaków do masowych szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili Narodowy Program Szczepień. Przedstawiciele rządu poinformowali także o tym, na jakie udogodnienia będą mogli liczyć zaszczepieni.

We wtorek 8 grudnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka, podczas której przedstawiony został projekt Narodowego Programu Szczepień. 

Rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień. O co w nim chodzi? 

- Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 roku programu szczepień, który pozwoli nam uzyskać odporność populacji - to nasze kluczowe i największe wyzwanie - poinformował Michał Dworczyk, zaznaczając, że chodzi o dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczających ilościach. - Tę operację musimy wykonać w jak najkrótszych czasie - to jedna z najważniejszych logistycznych operacji. Muszą być darmowe i dobrowolne - dodał również. 

Szczepionka na koronawirusa. Rząd przedstawił udogodnienia dla zaszczepionych

Przedstawiciele rządu poinformowali o udogodnieniach, których celem będzie przekonanie Polaków do masowych szczepień. Pierwszym z nich będzie traktowanie osób zaszczepionych jako ozdrowieńców. W związku z tym nie będą one musiały przechodzić kwarantanny po powrocie do Polski. Dodatkowo jeśli współmieszkaniec zakaże się koronawirusem, to osoba zaszczepiona nie będą musiały przechodzić kwarantanny. Zaszczepieni nie będą także wliczani do limitu osób w czasie spotkań. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że są to na razie podstawowe udogodnienia dla zaszczepionych. Dodatkowe mogą pojawić się, dopiero kiedy znane będą szczegóły szczepionek. W czasie konferencji prasowej padło także pytanie, czy osoby zaszczepione nie będą musiały nosić maseczek. Jak wyjaśnił Michał Dworczyk, "na razie nie ma takich zapisów, aby status osoby zaszczepionej na to zezwalał". 

Potwierdzenie o zaszczepieniu pacjenci otrzymają w POZ w formie wydruku bądź w wygenerowanego kodu QR, który zostanie aktywowany po drugim szczepieniu. 

Więcej o: