Po raz pierwszy katalog z meblami i innymi elementami wyposażenia wnętrz został opublikowany w 1951 roku. Początkowo jego dystrybucja ograniczała się tylko na Szwecję, jednak z biegiem czasu zaczęto je także wydawać w innych krajach, a ostatecznie, od 2000 również w wersji cyfrowej.
W 2016 roku IKEA poinformowała o rekordowym nakładzie 200 milionów egzemplarzy, wydanych w 69 wersjach, w 32 językach i dystrybuowanych na ponad 50 rynkach. Znakomita passa trwała przez kilka kolejnych lat, dzięki czemu sieć w dalszym ciągu decydowała się na poszerzanie krajów, do których trafiała papierowa wersja katalogu.
Jak się jednak okazało, obecnie sytuacja na świecie zmusiła sieć do zakończenia dystrybucji. "Zachowania klientów zmieniły się diametralnie, więc katalog, który ukazał się w sierpniu tego roku, będzie ostatnim. To jest bardzo racjonalna, ale też emocjonalna decyzja" - poinformował Konrad Gruss, prezes Inter IKEA Systems w specjalnym oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej IKEA.
W dalszej części oświadczenia Gruss wyjaśnił, że "pandemia przyspieszyła rozwój cyfrowy", ale z drugiej strony "inspirujące zdjęcia produktów nadal będą powstawały". Prezes Inter IKEA Systems zapewnił jednocześnie, że "firma planuje znaleźć nowe sposoby komunikacji z klientem".
Papierowe wydawnictwo niebawem ma zostać zastąpione przez specjalną aplikację, większą aktywność w mediach społecznościowych, a także na stronie internetowej. Historia katalogu zostanie upamiętniona specjalną publikacją, która ma się ukazać jesienią 2020 roku.