E-licytacje komornicze nieruchomości. Wkrótce nowelizacja przepisów. To koniec zmów cenowych i zastraszania?

Jedną z proponowanych zmian postępowania cywilnego mają być przepisy pozwalające na przeprowadzenie e-licytacji komorniczej nieruchomości mieszkalnej. Rozwiązanie pomoże w czasie pandemii koronawirusa, ale korzyści może przynieść również po jej zakończeniu.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego  znajdują się przepisy, które umożliwią kupno lokalu mieszkalnego lub działki na licytacji komorniczej bez wychodzenia z domu.

Zobacz wideo Nowa Lewica zastąpi SLD. Miller: Mam żal. Powinno się to czynić zgodnie ze statutem

E-licytacja komornicza nieruchomości mieszkalnej wkrótce możliwa. Resort tłumaczy, skąd zmiana przepisów 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami system e-licytacji komorniczych umożliwia na sprzedaż tylko niektórych nieruchomości. Zakaz dotyczy m.in. licytacji nieruchomości mieszkalnych, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika. 

Zdjęcie ilustracyjne1,5 mln dowodów osobistych do wymiany. Za pół roku wniosku nie złożycie przez internet

Na wniosek Krajowej Rady Komorniczej w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego znajdują się przepisy, które zmienią niekorzystne prawo. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, za który odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości: "rozwiązania takie powinny znacząco przyczynić się do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która, ze względu na wielość podmiotów w niej uczestniczących, jest szczególnie długotrwała. Poprawią zarazem transparentność odbywających się w jej toku przetargów. Dostrzegany jest bowiem niejednokrotnie problem zmów między licytantami w celu obniżenia ceny nabycia, co nie będzie możliwe w toku licytacji odbywających się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego".

Licznik prąduSasin zapewniał, ale ceny prądu w przyszłym roku w górę. URE zatwierdził taryfy

Nowelizacja przepisów. Eksperci widzą plusy 

Eksperci komentują nowelizację, zwracając uwagę, że możliwość e-licytacji nieruchomości mieszkalnych będzie korzystna w czasie pandemii koronawirusa. Po zakończeniu jej również można spodziewać się profitów zarówno dla wierzycieli, jak i dłużników. Przede wszystkim ten rodzaj licytacji spowoduje, że trudniej będzie o zmowy cenowe. Dzięki temu istnieje także możliwość wyeliminowania procesu zastraszania osób chcących wziąć udział w licytacji. 

Za obsługę e-licytacji odpowiadać będzie Krajowa Rada Komornicza, która zajmuje się tym procesem w przypadku licytacji nieruchomości innego typu. 

Więcej o: