E-licytacje komornicze nieruchomości. Wkrótce nowelizacja przepisów. To koniec zmów cenowych i zastraszania?

Jedną z proponowanych zmian postępowania cywilnego mają być przepisy pozwalające na przeprowadzenie e-licytacji komorniczej nieruchomości mieszkalnej. Rozwiązanie pomoże w czasie pandemii koronawirusa, ale korzyści może przynieść również po jej zakończeniu.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego  znajdują się przepisy, które umożliwią kupno lokalu mieszkalnego lub działki na licytacji komorniczej bez wychodzenia z domu.

Zobacz wideo Nowa Lewica zastąpi SLD. Miller: Mam żal. Powinno się to czynić zgodnie ze statutem

E-licytacja komornicza nieruchomości mieszkalnej wkrótce możliwa. Resort tłumaczy, skąd zmiana przepisów 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami system e-licytacji komorniczych umożliwia na sprzedaż tylko niektórych nieruchomości. Zakaz dotyczy m.in. licytacji nieruchomości mieszkalnych, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika. 

Na wniosek Krajowej Rady Komorniczej w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego znajdują się przepisy, które zmienią niekorzystne prawo. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, za który odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości: "rozwiązania takie powinny znacząco przyczynić się do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która, ze względu na wielość podmiotów w niej uczestniczących, jest szczególnie długotrwała. Poprawią zarazem transparentność odbywających się w jej toku przetargów. Dostrzegany jest bowiem niejednokrotnie problem zmów między licytantami w celu obniżenia ceny nabycia, co nie będzie możliwe w toku licytacji odbywających się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego".

Nowelizacja przepisów. Eksperci widzą plusy 

Eksperci komentują nowelizację, zwracając uwagę, że możliwość e-licytacji nieruchomości mieszkalnych będzie korzystna w czasie pandemii koronawirusa. Po zakończeniu jej również można spodziewać się profitów zarówno dla wierzycieli, jak i dłużników. Przede wszystkim ten rodzaj licytacji spowoduje, że trudniej będzie o zmowy cenowe. Dzięki temu istnieje także możliwość wyeliminowania procesu zastraszania osób chcących wziąć udział w licytacji. 

Za obsługę e-licytacji odpowiadać będzie Krajowa Rada Komornicza, która zajmuje się tym procesem w przypadku licytacji nieruchomości innego typu. 

Więcej o: