1,5 mln dowodów osobistych do wymiany. Warto się spieszyć - niebawem wniosku nie złożysz przez internet

W przyszłym roku ponad 1,5 mln Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty. Warto zrobić to w pierwszej połowie roku, jeśli planujecie złożyć wniosek przez internet. Od sierpnia trzeba będzie udać się do urzędu w związku z koniecznością dodania odcisku palca.

Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem. Najczęściej obowiązek posiadania dokumentu mają obywatele krajów postsowieckich. W Polsce od jakiegoś czasu ułatwiono proces składania wniosku - można to zrobić przez internet. Niedługo opcja ta zniknie, ze względu na dostosowanie prawa do przepisów unijnych. Nowe zasady dotkną w przyszłym roku nawet 5 proc. społeczeństwa. 

Zobacz wideo Materiał promocyjny

1,5 mln dowodów osobistych do wymiany

Dowody osobiste ważne są przez 10 lat. Resort cyfryzacji przypomina o konieczności wymiany dowodów osobistych w 2021 roku. Ważność w przyszłym roku utraci aż 1 546 700 dokumentów. 

Wniosek o wymianę dowodu można złożyć oczywiście wcześniej i nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy mieć Profil Zaufany i odpowiednie zdjęcie. Następnie trzeba zalogować się Profilem Zaufanym na gov.pl wybierając z prawej strony ze spisu opcję "Uzyskaj dowód osobisty". Warto się jednak pospieszyć, bo od sierpnia przyszłego roku wniosek o dowód będzie trzeba złożyć osobiście w urzędzie. 

Od sierpnia przyszłego roku dowód osobisty z odciskiem palca

Konieczność ta związana jest z nowym formatem dowodu osobistego, które będzie musiał zawierać odcisk palca i podpis. W ten sposób dostosujemy się do przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r., które wprowadza m.in. ujednolicenie krajowych przepisów dot. dowodów osobistych. 

Zmiany nie oznaczają, że wszyscy muszą wymienić dowody osobiste. Nowy format będzie obowiązywał tylko osoby, które będą wnioskować o jego wydane od sierpnia 2021 roku. Do urzędu będzie trzeba się udać, by zostawić odcisk palca oraz podpis.

Więcej o: