Wzrost liczby zmarłych w Polsce o 96 proc. Najgorzej w województwie podkarpackim [WYKRES DNIA]

W listopadzie zmarło w Polsce ponad 64 tys. osób. To o blisko 96 proc. więcej niż rok temu. Największy skok odnotowano w województwie podkarpackim - tu odeszło o blisko 118 proc. więcej osób niż rok temu. W aż 14 z 16 województw w Polsce przed pierwszych 11 miesięcy roku zmarło już więcej osób niż przez cały 2019.

Jak wynika z danych Rejestru Stanu Cywilnego, które do wiadomości podaje Ministerstwo Cyfryzacji (na platformie dane.gov.pl), w listopadzie zmarło w Polsce 64 290 osób. Tym samym był to najtragiczniejszy miesiąc pod tym względem po II wojnie światowej. 

Przez pierwszych 11 miesięcy 2020 w Polsce zmarło ponad 425 tys. osób. Dla porównania, w całym 2018, dotychczas najgorszym w czasach powojennych, umarło w naszym kraju ok. 414 tys. osób. W 2019  zmarło w Polsce blisko 411 tys. osób. 

embed
embed

W woj. podkarpackim o 118 proc. zgonów więcej niż rok temu

W listopadzie 2019 w Polsce zmarło ok. 32,8 tys. osób. Prawie 64,3 tys. śmierci w listopadzie 2020 oznacza więc skok o niemal 96 proc.

Bardzo wyraźne wzrosty liczby osób zmarłych odnotowały wszystkie województwa w Polsce. Stosunkowo najniższy - o blisko 70 proc. - miał miejsce w województwie zachodniopomorskim. O ok. 72-76 proc. więcej osób zmarłych było także w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Ale w aż siedmiu regionach Polski zmarło ponad dwukrotnie więcej osób niż rok temu. Najgorzej sprawa miała się na południu i wschodzie kraju. W województwie podkarpackim w listopadzie zmarło o blisko 118 proc. więcej osób niż rok temu, w opolskim, lubelskim i małopolskim wzrost wyniósł ok. 113 proc., a w podlaskim i świętokrzyskim ok. 110 proc.

embed

Lista województw, które odnotowały największy skok liczby osób zmarłych w październiku, była zresztą podobna. Już wtedy rozpoczynała się "fala" podwyższonej liczby śmierci i łącznie zmarło wówczas ponad 49 tys. osób - o 44 proc. (o 15 tys. osób) więcej niż rok wcześniej. Wtedy także w województwach podkarpackim i małopolskim mieliśmy największą różnicę rok do roku (kolejno o ok. 85 i 66 proc.).

Koronawirus Koronawirus mutuje, ale to nie oznacza, że szczepionki będą nieskuteczne

Największy skok śmiertelności wśród osób starszych

Aż w 14 z 16 województw w Polsce po listopadzie liczba osób zmarłych jest już wyższa niż w całym 2019 roku. Tylko w województwie zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim statystyki do listopada włącznie nie są jeszcze gorsze niż dla całego poprzedniego roku.

Dane o osobach zmarłych z Rejestru Stanu Cywilnego zawierają również rozróżnienie ze względu na wiek - do 64 lat i od 65 lat wzwyż. W pierwszym przedziale śmiertelność w listopadzie była o ok. 56 proc. wyższa - rok temu odnotowano ok. 7,7 tys. śmierci osób w tym wieku, teraz ok. 12 tys.

Znacznie wyższy wzrost widać w starszej grupie wiekowej. O ile w listopadzie 2019 zmarło w Polsce blisko 25 tys. osób w wieku 65 lat i więcej, o tyle w tym roku - ponad 52 tys. To oznacza wzrost aż o ponad 108 proc.

Dlaczego aż tylu Polaków umiera?

Można szacować, że w 2020 (głównie w październiku i listopadzie) mieliśmy już w Polsce ok. 40-45 tys. "nadmiarowych" śmierci. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi, zmarło w Polsce do końca listopada ok. 17,6 tys. osób (z czego ok. 15 tys. w październiku i listopadzie).

Co odpowiada za pozostałych ponad 20-25 tys. "nadmiarowych" zgonów? Dokładnych danych na ten temat nie ma, ale wiadomo, że w tej liczbie są zarówno niezdiagnozowane osoby z COVID-19, jak i ofiary szeroko pojętej niewydolności systemu opieki zdrowotnej w trakcie jesiennej fali epidemii. To zarówno osoby, które nie otrzymały wystarczająco szybkiej i adekwatnej pomocy lekarskiej, jak i te, które same opóźniały np. wizytę u lekarza, wezwanie karetki czy zgłoszenie się na SOR m.in. w strachu przed zakażeniem koronawirusem.

. W Polsce w listopadzie zmarło 64 tys. osób. Dwa razy więcej niż zwykle

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?
Więcej o: