Dodatkowy dzień wolny dla oddających osocze i krew. Kolejna tarcza antykryzysowa w Sejmie
Od kilku tygodni najważniejsi oficjele polskiego rządu namawiają ozdrowieńców po COVID-19 do oddawania osocza. Wśród nich znalazł się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział kilka tygodni temu pakiet dodatków, które mają zachęcić do dawstwa osocza. Zapowiadane przepisy ujęto w kolejne tarczy antykryzysowej, która jest po pierwszym czytaniu w sejmie.
Dodatkowy dzień wolny za oddanie osocza
We wtorek posłowie z sejmowej Komisji Finansów zaczęli kolejne poprawki w przepisach antykryzysowych, informuje "Rzeczpospolita". Projekt liczy z autopoprawką ponad 170 stron, głównie technicznych i szczegółowych zmian. Wśród nich przewidziano korzyści dla ozdrowieńców oddających osocze.
Zamiast standardowego jednego dnia wolnego, takie osoby będą mogły liczyć na dwa dni odpoczynku, jeśli są zatrudnienie na etacie. Dotyczy to także dawców krwi. Według szacunków rządu z tego uprawnienia w nadchodzących tygodniach może skorzystać nawet 100 tys. osób.
Kolejną korzyścią dla dawców krwi i osocza, będzie zniżka 33 proc. na przejazdy koleją w 1 i 2 klasie oraz autobusami w komunikacji zwykłe i przyspieszonej. Rabatu będzie można użyć trzykrotnie. W ten sposób ma zostać ułatwiony dojazd do punktów poboru krwi. Z tej zmiany może skorzystać ok. 5 tys. osób.
Rząd przerzuca koszty na pracodawców
Jak wskazuje "Rz", najprawdopodobniej koszty dodatkowego pełnopłatnego dnia wolnego poniosą pracodawcy. W projekcie przepisów nie przewidziano dla nich refundacji.
Przedsiębiorcy w związku z tym chcą, by rząd za nowe płatne dni wolne rozważył skrócenie trwania kwarantanny. Ta obecnie jest wydłużana o tydzień osobom, których współlokatorzy są zakażeni koronawirusem.
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
COVID-19. Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Wirusolożka z Oxfordu: Ogromne efekty
-
Rząd szuka pieniędzy? Przeniesie pieniądze Polaków z OFE i pobierze prowizję. "Perspektywa tygodnia"
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
-
Niemcy. Zaskakujący efekt pandemii koronawirusa. Boom na akcje. "Sensacyjny rozwój"
- Mazowsze. Mieszkanie za 300 tys. zł, a taras za 200 tys. "W epidemii jest na wagę złota"
- Sprzedają po kawałku Puszczę Amazońską. Działki są nielegalnie wystawiane na Facebooku
- Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
- 1270 km2 lodu oderwało się od lodowca szelfowego. Pierwsze pęknięcia pojawiały się już dekadę temu
- Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym