Rosja. Szczepionka Sputnik V ma mieć 90 proc. skuteczności. Już blisko 30 tys. osób zaszczepionych

Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V, podał w poniedziałek, że jej skuteczność wynosi 91,4 proc. w 21. dniu po przyjęciu przez ochotników pierwszej dawki. Wyniki te uzyskano w ostatniej fazie testowania.

Skuteczność preparatu oceniana była na trzech etapach - gdy liczba osób, które zachorowały mimo zaszczepienia, wynosiła kolejno: 20, 39 i 78. Ostateczną efektywność preparatu oceniono w momencie, gdy koronawirus wykryto u 78 osób z grupy ochotników. Wśród tych 78 osób 62 otrzymały placebo, a 16 - faktyczną szczepionkę.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Twórcy szczepionki uważają, że Sputnik V wykazał 100-procentową skuteczność, jeśli chodzi o ciężki przebieg Covid-19. Podczas badania na ciężką formę choroby zapadło 20 osób i byli to ochotnicy wyłącznie z tej grupy, która otrzymała placebo.

Rosja. Już blisko 30 tys. osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi

W Rosji 28,5 tys. osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi preparatem Sputnik V - poinformował we wtorek minister zdrowia Michaił Muraszko. Minister wyjaśnił, że szczepionka trafiła do wszystkich regionów i szczepienia rozpoczęły się w całym kraju.

- Szczepionkę dostarczono do wszystkich regionów Federacji Rosyjskiej i szczepienia rozpoczęły się we wszystkich regionach - powiedział Muraszko. Na terenie całego kraju działa obecnie 89 placówek medycznych, które otrzymują hurtowe partie preparatu Sputnik V i rozprowadzają go dalej - przekazał minister. Samym szczepieniem zajmuje się 1229 placówek.

Osoby, które przyjęły szczepionkę, są zapisywane w specjalnym rejestrze, który zawiera obecnie 28,5 tys. nazwisk - wyjaśnił szef resortu zdrowia. Jak poinformował, rejestr powiązany jest z aplikacją mobilną, służącą do samoobserwacji pacjentów, co pozwala na utrzymywanie z nimi bezpośredniego kontaktu.

W Rosji jako pierwsi zostaną zaszczepieni lekarze oraz nauczyciele 

Sputnik V jest obecnie w końcowym stadium trzeciej, ostatniej fazy badań klinicznych. Został zarejestrowany jeszcze w trakcie badań klinicznych, co powodowało sceptyczną reakcję części specjalistów.

Kampanię szczepień, które są dobrowolne, rozpoczęto w Rosji od grup ryzyka: lekarzy i nauczycieli. Premier Michaił Miszustin polecił, by umożliwić szczepienia wszystkim chętnym w okresie świątecznym, który rozpoczyna się w Rosji po Nowym Roku. 

***

autor: PAP, Anna Wróbel/ mal

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: