W 2019 roku miał miejsce najdroższy rozwód w historii. Mackenzie Scott dostała od Jeffa Bezosa 38 mld dolarów. Jednak w związku z pandemią, akcje Amazona poszybowały w górę, a majątek Scott wzrósł do 60,7 mld dolarów, co sprawiło, że jest 18. najbogatszą osobą na świecie. Sama jednak wyraźnie nie jest z tego zadowolona.
Pandemia była wyniszczająca dla wszystkich Amerykanów, którzy już wcześniej mieli problemy. Ekonomiczne i zdrowotne straty był gorsze dla kobiet, osób o innym kolorze skóry niż biały i dla żyjących w ubóstwie. W tym czasie zwiększył się jednak majątek miliarderów
- pisze Scott w swoim wpisie na mikroblogu Medium. Była żona Jeffa Bezosa regularnie jednak uszczupla swój majątek, przekazując olbrzymie kwoty na działalność charytatywną.
Scott ze swoimi doradcami wybierała spośród 6,5 tys. różnych organizacji. Ostatecznie zdecydowano się przekazać środki do 384 ugrupowań, które łącznie otrzymały 4,2 mld dolarów. Skupiono się na stowarzyszeniach, które działają w społecznościach, które doświadczają niepewności dot. posiłków, wykazują wysokie wskaźniki nierówności rasowej i lokalnego ubóstwa oraz z niskim dostępem do pomocy fundacji.
Na liście znalazło się ponad 30 organizacji edukacji wyższej i przeszło 40 banków żywności. Scott King z Meals on Wheels, które wydaje dziennie 2,6 tys. posiłków, mówi, że nawet nie składał wniosków o finansowanie, informuje Bloomberg. Z kolei Betsy Biemann otrzymała 10 mln dol., roczny budżet jej organizacji Coastal Enterprises Inc.
To kolejna olbrzymia pomoc idąca od Mackenzie Scott. W lipcu poinformowała, że na organizacje charytatywne przekazała 1,7 mld. To oznacza, że w samym 2020 roku jej datki na działalność charytatywną sięgnęły już 6 mld dolarów.
To musi być jedna z największych dystrybucji (pieniędzy - red.) wykonana przez żyjącą osobę w ciągu roku
- powiedziała Melissa Berman, szefowa Rockeffeler Philanthropy Advisor.