Przelewy w święta? Uwaga na spore utrudnienia

Jak co roku wykonywanie przelewów bankowych w okresie świąteczno-noworocznym będzie się wiązać z pewnymi utrudnieniami. W Wigilię będą dwie, a nie trzy sesje rozliczeniowe.

Za realizowanie przelewów międzybankowych odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. W tygodniu zaplanowane są trzy sesje rozliczeniowe (o godz.: 9:30, 13:30 i 16:00), natomiast w dni wolne od pracy i weekendy transakcje nie są przetwarzane. W okresie świąteczno-noworocznym należy spodziewać się dodatkowych utrudnień w wykonywaniu przelewów. 

Zobacz wideo „Cel redukcji emisji CO2 sam się nie wykona. Potrzeba olbrzymich inwestycji”

Przelewy czasie świąt i przed Nowym Rokiem. W jakie dni?

KIR informuje, że w okresie Bożego Narodzenia system Elixir będzie funkcjonować następująco:

  • 24 grudnia (Wigilia - czwartek) - dwie sesje rozliczeniowe
  • 25 grudnia (Boże Narodzenie - piątek) - transakcje będą nierozliczane

Jako że 26 i 27 grudnia to weekend, to przelewy zlecone w Wigilię po godz. 13:30 zostaną zaksięgowane dopiero w trakcie porannej sesji 28 grudnia. Z racji tego, że świąteczne dni wypadały inaczej, w ubiegłym roku transakcje były realizowane już 27 grudnia. 

Analogiczna sytuacja będzie tydzień później w związku z Nowym Rokiem. Podobnie jak w Wigilię, 31 grudnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe. Oznacza to, że transakcje zlecone 31 grudnia po godz. 13:30 zostaną zrealizowane 4 stycznia 2021 roku. 

BLIK jednym z rozwiązań na przelewy natychmiastowe 

Osoby, które będą zmuszone do wykonania przelewów w dni świąteczne, mogą to zrobić za pomocą opcji Express Elixir. Jest ona dostępna przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Wiązać się to może z dodatkowymi płatnościami. W przypadku drobniejszych kwot między osobami istnieje możliwość skorzystania z BLIK-a. Dzięki temu pieniądze trafią na konto odbiorcy natychmiastowo. 

Więcej o: