LOT odgrywa ważną rolę w zakresie zatrudnienia i łączności w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Linia lotnicza ponosi znaczne straty w wyniku ograniczeń podróży, które Polska i inne rządy musiały nałożyć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dzięki pakietowi wsparcia, Polska zapewni LOT płynność, której pilnie potrzebuje w obecnej sytuacji.
Należy podkreślić, że większość europejskich linii lotniczych boryka się z dramatyczną sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa. Prawie wszystkim czołowym liniom Komisja Europejska przyznała pomoc publiczną.
Celem pomocy jest zapewnienie płynności, rentowności i przywrócenie struktury kapitałowej PLL LOT sprzed epidemii COVID-19. "Ponieważ zgodnie z przekazanymi przez zarząd PLL LOT informacjami, spółka utraci płynność finansową 31 grudnia 2020 r., istnieje konieczność szybkiego przyjęcia przedmiotowego programu" - podkreślono w informacji Rady Ministrów.
Całkowity budżet programu wsparcia dla Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. wynosi maksymalnie 2,94 mld zł i zakłada skorzystanie przez PLL LOT z następujących narzędzi pomocy publicznej:
Program będzie finansowany z następujących źródeł: dokapitalizowanie - z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, pożyczka z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) - środki zostaną pozyskane głównie w drodze emisji obligacji na realizację programów rządowych, w tym w szczególności tarcza finansowa PFR dla mikro-, małych i średnich firm 1.0 oraz tarcza finansowa PFR dla dużych firm.