Komisja Europejska zatwierdziła pomoc dla LOT-u. Przewoźnik dostanie kilkaset mln złotych

Komisja Europejska zatwierdziła polski środek pomocy publicznej na wsparcie LOT-u w związku ze stratami poniesionymi w wyniku pandemii koronawirusa. "Pomoc obejmuje pożyczkę w wysokości 1,8 mld zł i zastrzyk kapitałowy w wysokości około 1,1 mld zł" - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

LOT odgrywa ważną rolę w zakresie zatrudnienia i łączności w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Linia lotnicza ponosi znaczne straty w wyniku ograniczeń podróży, które Polska i inne rządy musiały nałożyć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dzięki pakietowi wsparcia, Polska zapewni LOT płynność, której pilnie potrzebuje w obecnej sytuacji. 

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Należy podkreślić, że większość europejskich linii lotniczych boryka się z dramatyczną sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa. Prawie wszystkim czołowym liniom Komisja Europejska przyznała pomoc publiczną.

PLL LOT otrzyma blisko 3 mld zł wsparcia. Na co zostaną przeznaczone środki? 

Celem pomocy jest zapewnienie płynności, rentowności i przywrócenie struktury kapitałowej PLL LOT sprzed epidemii COVID-19. "Ponieważ zgodnie z przekazanymi przez zarząd PLL LOT informacjami, spółka utraci płynność finansową 31 grudnia 2020 r., istnieje konieczność szybkiego przyjęcia przedmiotowego programu" - podkreślono w informacji Rady Ministrów.

Całkowity budżet programu wsparcia dla Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. wynosi maksymalnie 2,94 mld zł i zakłada skorzystanie przez PLL LOT z następujących narzędzi pomocy publicznej:

  • pożyczka wypłacana przez PFR, działający na zasadzie powierzenia, w wysokości 1,8 mld zł  (pożyczka PFR),
  • dokapitalizowanie PLL LOT w wysokości 1,14 mld zł (w każdym przypadku w wysokości nieprzekraczającej równowartości kwoty 250 mln euro wyrażonej w polskich złotych, wyliczonej po średnim kursie NBP z dnia dokapitalizowania). 

PLL LOT z ogromnym rządowym wsparciem. Skąd pochodzą środki?

Program będzie finansowany z następujących źródeł: dokapitalizowanie - z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, pożyczka z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) - środki zostaną pozyskane głównie w drodze emisji obligacji na realizację programów rządowych, w tym w szczególności tarcza finansowa PFR dla mikro-, małych i średnich firm 1.0 oraz tarcza finansowa PFR dla dużych firm.

Więcej o: