GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na remont A18. "Najdłuższe schody Europy" zostaną naprawione do 2023 r.

GDDKiA podała, że rozstrzygnięto przetarg na przebudowę ostatniego 21-kilometrowego odcinka A18. "Najdłuższe schody Europy" zostaną wyremontowane do 2023 roku. Koszt inwestycji wyniesie 258,7 mln zł.

"Najdłuższe schody Europy" to złośliwe określenie 70 km odcinka drogi krajowej nr 18 prowadzącej od Golnic w na Dolnym Śląsku do granicy z Niemcami w Olszynie w Lubuskiem. Nazwa ta przylgnęła do trasy ze względu na bardzo zły stan techniczny drogi wybudowanej przez Niemców w latach 30. XX wieku. Po latach zniszczony odcinek zostanie nareszcie wyremontowany.

Zobacz wideo A gdyby dom zaczął Ci pomagać? [Materiał promocyjny]

Najdłuższe schody Europy zostaną przebudowane

Przetarg rozpisano w połowie roku, a rozstrzygnięto tuż przed świętami 23 grudnia. Wygrało go konsorcjum firm Kobylarnia, Mirbud oraz Budpol. Przebudują one 21 km odcinek trasy A18, na co zostanie wydane 258,7 mln zł. Prace prowadzone będą od granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice.

"W zakres inwestycji wchodzi rozbiórka istniejącej, betonowej jezdni południowej i budowa nowej, betonowej nawierzchni. Ponadto przebudowane zostaną dwa węzły (Luboszów i Golnice), a także zbudowane zostaną pasy włączania i wyłączania do MOP Świętoszów Południe. Przewidujemy również wyposażenie autostrady A18 we wszystkie niezbędne elementy ochrony środowiska, w tym w górne przejścia dla zwierząt. Zadanie będzie realizowane w formule „Buduj”" - informuje GDDKiA.

Kiedy będzie gotowa trasa A18?

"Czas przewidziany na realizację robót, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, wynosi 25 miesięcy. Do czasu przewidzianego na roboty nie wlicza się okresów zimowych, trwających od 16 grudnia do 15 marca, liczonych jako trzy miesiące. Zakończenie robót planowane jest w 2023 r." - podaje GDDKiA

Więcej o: