Bramki na państwowych autostradach znikną w przyszłym roku. Znamy dokładną datę

Ministerstwo Finansów, które z KAS zarządza poborem opłat na odcinkach autostrad A4 i A2, zapowiedziało nowy system. Oparty na geolokalizacji i pozwalający pozbyć się bramek. Poznaliśmy dokładną datę jego wprowadzenia

Odcinki autostrady A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica są od lipca 2020 roku zarządzane przez rząd. Opłaty pobierane są na bramkach lub drogą elektroniczną. Ministerstwo Finansów od jakiegoś czasu razem z Krajową Administracją Skarbową szykuje rewolucję w płatnościach na tych odcinkach, co pozwoli wyeliminować na autostradzie bramki. Rozwiązanie będzie opierało się na systemie geolokalizacji i poznaliśmy dokładną datę jego wprowadzenia. 

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Bramki na państwowych autostradach znikną pod koniec 2021 roku

To, że zmiana szykowana jest na ostatni kwartał 2021 roku, wiedzieliśmy od kilku tygodni. Teraz udało się uzyskać konkretny termin zniknięcia bramek i jest nim 1 grudnia.

Obecnie Szef KAS pobiera opłatę za przejazd autostradą na dwóch odcinkach autostrad płatnych A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie –-Sośnica i te odcinki zostaną objęte nowym system poboru opłat od 1.12.2021 r. Od daty wdrożenia systemu e-TOLL dla osób chcących skorzystać wcześniej z nowego rozwiązania planowane jest umożliwienie opłaty za przejazd wymienionymi odcinkami na podstawie danych globalizacyjnych, np. z wykorzystaniem aplikacji"

- poinformowało redakcję autokult.pl biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Autostrada A2 Będzie kolejny odcinek A2. GDDKiA rozpisała przetarg na fragment Siedlce-Biała Podlaska

Jak będzie działał system poboru opłat na autostradach bez bramek?

Samochody osobowe i inne pojazdy do 3,5 tony, będą mogły opłacić przejazd autostradą jednym z dwóch sposobów: 

  • poprzez zakup biletu autostradowego (e-Ticket),
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

Jak podaje rząd, zaletą biletu autostradowego jest brak konieczności przekazywania danych geolokailzacyjnych i wykorzystywania urządzeń GPS. Taki bilet będzie można kupić przez serwis internetowy, terminal samoobsługowy, aplikację mobilną czy bankową, a także na stacji paliw czy w kiosku

Więcej o: