2020 rok nie rozpieszczał nas pod względem ułożenia się dni wolnych. Niestety 2021 r. będzie w tym względzie jeszcze gorszy. W Polsce w przyszłym roku czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy.
Dwa dni wolne, Święto Pracy 1 maja oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia wypadają w sobotę. Oznacza to, że pracodawca będzie musiał za te dni wyznaczyć dodatkowe dni wolne. Za święta wypadające w niedzielę (Wielkanoc 4 kwietnia, Zielone Świątki 23 maja, Wniebowzięcie NMP 15 sierpnia oraz drugi dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia) nie przysługuje nam dodatkowe wolne. Tym samym, nasz kalendarz jest w 2021 roku uszczuplony aż o cztery dni niepracujące.
Jak wylicza prawo.pl, najbardziej pracowitym miesiącem będzie marzec, a najmniej styczeń oraz maj:
Nie ma co się specjalnie nastawiać na długie weekendy w tym roku, ponieważ najkorzystniejsze przerwy wypadają mało dogodnych terminach. Bez dodatkowego urlopu nie mamy co liczyć na dłuższą niż trzy dni przerwę od pracy.
Na początku roku wolne mamy 1 i 6 stycznia. Po pierwszym dniu roku wypada weekend, więc możemy liczyć na trzy dni bez pracy. Jeśli weźmiemy dwa dni urlopu 04.01 oraz 05.01, nasz wypoczynek przedłużymy do sześciu dni wolnego. Kolejne dwa dni urlopu 07.01 oraz 08.01 pozwolą odpoczywać przez całe 10 dni.
Następnie na dłuższą przerwę od pracy będzie trzeba czekać do majówki. Jej pierwszy dzień wypada jednak w sobotę, co oznacza, że potrwa tylko do poniedziałku. Żeby ją wydłużyć, trzeba wziąć wolne przed lub po majówce. Dodatkowy urlop w okresie 4-7 maja wydłuży przerwę do 9 dni wolnego. Można także dogadać się pracodawcą, by wolne za sobotę 1 maja oddał nam tuż przed lub tuż po majówce, dzięki czemu dostaniemy cztery dni przerwy bez konieczności zmniejszania godzin urlopowych.
Boże Ciało wypada w (jak zawsze) czwartek 4 czerwca, biorąc więc urlop w piątek 4.06 będziemy mogli wypocząć przez cztery dni. Niestety nie będzie można odebrać wolnego za Wniebowzięcie NMP z 15 czerwca, które wypada w niedzielę.
Pierwszy dzień listopada to wolne z okazji Wszystkich Świętych, które wypada w poniedziałek. Mamy więc trzy dni wolnego. Święto Niepodległości 11 listopada przypada na czwartek, toteż urlop w piątek 12 listopada pozwoli wydłużyć weekend do czterech dni.