Zarobki kapelanów w skarbówce z roku na rok coraz wyższe. Średnia pensja to nawet 6200 zł

Duchowni zatrudniani w Krajowej Administracji Skarbowej zarabiają więcej niż w zeszłym roku. Ich średnia pensja wynosi miesięcznie nawet 6200 zł brutto - wynika z odpowiedzi na interpelację, którą opublikował w mediach poseł opozycji. Za co odpowiadają duchowni, których zatrudnia fiskus?

Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy, opublikował w mediach społecznościowych fragment odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację dotyczącą zarobków duchownych "pełniącej służbę w Krajowej Administracji Skarbowej". 

Wywiady Sroczyńskiego Wojtyła jako szef. "Nadwiślański styl menadżerski plus tropienie herezji"

Poseł opozycji: Klerykalizacja państwa

Średnie uposażenie kapelana w KAS wyniosło w zeszłym roku - w zależności od miesiąca - od ok. 6000 do 6200 zł. Było o kilkaset złotych wyższe niż w roku 2019, kiedy to od stycznia do listopada (danych za grudzień resort nie podał) oscylowało wokół kwoty 5700 zł. 

Poseł Śmiszek zatrudnianie kapelanów przez fiskus nazywa "klerykalizacją państwa za nasze pieniądze". "Rozumiem, że ściągalność podatków znacznie wzrosła" - komentuje polityk we wpisie na Twitterze. 

Co kapelani robią w KAS? Szef Administracji wyjaśnia

Kwestia zatrudniania duchownych w Krajowej Administracji Skarbowej była kwestią interpelacji złożonej w roku 2019 przez Artura Dunina, ówczesnego posła, a dziś senatora Koalicji Obywatelskiej. Do zadań kapelanów należą: organizowania opieki duszpasterskiej dla pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin oraz emerytów i rencistów KAS, organizowania, przeprowadzenia i nadzorowania zajęć z etyki, organizowania nabożeństw, w tym z okazji świąt KAS i uroczystości państwowych.

Jak wyjaśniał Piotr Walczak, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, kwestię zatrudnienia duchownych reguluje porozumieniem między Szefem Krajowej Administracji Skarbowej a Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej z 2017 r.

Ulga meldunkowa. Ta sama sprawa, ten sam sąd. Żona wygrała, mąż przegrał Fiskus przenosi się do sieci. Rząd chce uruchomić e-Urząd Skarbowy

Kapelani również w służbach mundurowych

KAS nie jest jedyną służbą, która zatrudnia kapelanów. W mundurówce posługę świadczy ich 550, blisko 400 jest zatrudnionych na etat. Swoich kapelanów mają policja, straż pożarna, straż graniczna, służba więzienna. 

Kapelanów zatrudnia też wojsko - jest ich ok. 200, z czego większość stanowią duchowni katoliccy. Wielu ma stopnie wojskowe, dlatego może łączyć dochody z kilku funkcji. 

Zobacz wideo Czy możemy określić czas zakończenia pandemii?

Rekordowo wysokie wydatki na składki dla księży

Środki przeznaczone dla kapelanów zatrudnionych w KAS to tylko część wydatków ponoszonych przez państwo na rzecz Kościoła. Z roku na rok rosną bowiem kwoty przeznaczone na Fundusz Kościelny. W 2019 roku na wsparcie Kościoła przeznaczono 171 mln zł. Na początku lat 90. dotacja wynosiła 2 mln zł, szybko wzrosła jednak do 15 mln zł w roku 1995. W roku 2004 wynosiła już 78 mln zł, w 2014 było to 94 mln. Od roku 2015 kwoty znacząco zwiększano - do kolejno 118, 126, 133 i 176 mln zł.

Fundusz Kościelny jest finansowany z budżetu państwa. Pokrywane są z niego wydatki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych, działalność charytatywną, oświatową, wychowawczą i opiekuńczą, a także remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.

Więcej o: