Ceny energii w górę o ponad 22 proc. Ile zapłacimy za prąd w 2021 r.?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na dystrybucję energii pierwszemu z piątki największych operatorów systemów dystrybucyjnych, firmie innogy Stoen Operator. Taryfa została zatwierdzona do końca 2021 roku.

Jak poinformował regulator, zmiana stawek własnych w taryfie innogy Stoen Operator wyniesie średnio 1,8 proc. dla wszystkich grup odbiorców (niecałe 1,4 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11).

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje opłata mocowa

Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając tę opłatę w części dystrybucyjnej średni wzrost rachunku wyniesie 29 proc. (22,4 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11).

"Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą średnio o 7,50 zł więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej" - wyjaśnił Urząd Regulacji Energetyki.

Taryfa została zatwierdzona do końca 2021 roku i może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez Prezesa URE. 

Zobacz wideo Jakie będą konsekwencje ręcznego sterowania dla energetyki?

Przez Urzędu Regulacji Energetyki prowadzi obecnie postępowania w sprawie taryf dla pozostałych największych dystrybutorów. Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat. Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa oraz przejściowa. Zmiany w tej części rachunku weszły w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych.

Ile wynosi opłata mocowa?

Opłata mocowa, to efekt przyjętej w 2017 r. ustawy o rynku mocy. Jest to mechanizm wynagradzania producentów energii za utrzymanie dyspozycyjności.

W przypadku gospodarstw domowych wysokość opłaty mocowej jest uzależniona od rocznego zużycia energii. Wydzielone zostały cztery grupy, zgodnie z którymi poziom opłaty wyniesie:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców opłata jest uzależniona ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:00) i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

"Jeśli przyjmiemy, że w przypadku 4-osobowej rodziny średnie zużycie prądu wynosi 2600-5500 kWh rocznie, to opłata mocowa podniesie nasze rachunki za prąd o ok. 10 zł miesięcznie. W skali roku to już 120 zł, czyli dodatkowa "trzynastka", którą zapłacimy dostawcy energii elektrycznej" - wyjaśniał w swoim tekście Daniel Maikowski z Next.gazeta.pl.

Inflacja w górę, ceny prądu wyraźnie rosną Opłata mocowa 2021. Rachunki za prąd w górę. Znamy stawki nowej opłaty

Opłata mocowa dla przedsiębiorców

Nowa opłata nie ominie również przedsiębiorców. Firmy mają zapłacić 80 proc. całego wolumenu opłaty mocowej, czyli około 4,5 mld złotych rocznie. W przypadku przedsiębiorstw, czyli m.in. fabryk, telekomów, banków, ale i szpitali i samorządów, stawka opłaty to 76,2 zł w przeliczeniu na każdą skonsumowaną megawatogodzinę energii elektrycznej.

Decyzja prezesa URE oznacza jedno: po Nowym Roku firmy utoną w rachunkach za prąd. To jest zaskoczenie dla wszystkich. W przypadku dużych fabryk i sieci handlowych wzrost rocznych kosztów energii elektrycznej w związku z opublikowaną dzisiaj stawką opłaty mocowej może być nawet sześciocyfrowy. Przy tym warto podkreślić, że przedsiębiorcy mają tylko miesiąc na przygotowanie się na taki wzrost kosztów. W tym momencie firmy prawdopodobnie już domknęły prognozy budżetowe na kolejny rok, a wygląda na to, że będą musiały je mocno skorygować

- komentował Łukasz Gruszka z firmy Energy Solution, cytowany przez serwis Gramywzielone.pl.

W przypadku przedsiębiorstw opłata będzie naliczana od opłat dystrybucyjnych dla energii pobieranej z sieci pomiędzy godzinami 7 a 22 w dni robocze. Jak wylicza serwis Wysokienapiecie.pl, w typowym tygodniu (bez dni świątecznych) opłatą mocową objęte zostanie 45 procent czasu. Z pierwszych analiz wynika, że dla niektórych przedsiębiorców oznacza to podwojenie kosztów dystrybucji energii.

Więcej o: