Tarcza finansowa. Rozszerzona lista PKD. Z pomocy może skorzystać 70 tys. firm

Rada Ministrów zdecydowała, że liczba branż, które będą mogły skorzystać z tarczy finansowej wzrośnie z 38 do 45. Środki finansowa będą przyznawane od 15 stycznia 2021 roku.

Jak wynika z szacunku PFR, z tarczy finansowej 2.0 dla mikro, małych i średnich firm z branż najbardziej dotkniętych wprowadzonymi na jesieni obostrzeniami będzie mogło skorzystać do 70 tys. firm. Łączny budżet programu wyniesie 13 mld zł. 

Zobacz wideo Borys: Po drugiej fali może przyjść trzecia i czwarta. Musimy mierzyć pomoc biorąc pod uwagę możliwości finansów publicznych

Tarcza finansowa 2.0. Więcej branż otrzyma pomoc 

Dodatkowo Rada Ministrów po konsultacjach z przedsiębiorcami zdecydowała o rozszerzeniu do 45 liczby branż, które będą mogły skorzystać z pomocy. Dotychczasowo było ich 38. Dzięki tej zmianie z pomocy będą mogły skorzystać m.in. branże targowa i edukacyjna, szkoły oraz drukarnie.

Luty 2015 - demonstracja frankowiczów w Warszawie. Kredytobiorcy domagali się reakcji rządu i banków w sprawie kursu frankaFrankowicze idą do sądu. Obciążenie sędziów 'ponad ludzkie możliwości'

Ponadto z tarczy skorzystać będą mogli także przedsiębiorcy, którzy nie mieli zatrudnionych na etatach pracowników w grudniu 2019 roku, ale zatrudniali pracowników w lipcu 2020 roku. To również efekt konsultacji z firmami. Takie rozwiązanie pozwoli na to, aby o pomoc mogło ubiegać się więcej przedsiębiorców m.in. z branży fitness. 

Tarcza finansowa 2.0. Od kiedy będzie można otrzymać pomoc finansową? 

Finansowanie w ramach programu ma się rozpocząć 15 stycznia 2021 roku i potrwa do 31 marca 2021 roku. Poza prowadzeniem działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD kluczowe jest zanotowanie określonego spadku obrotów oraz spełnienie warunków formalnych.

Mateusz MorawieckiMorawiecki: Podatki obniżone. Ekonomista: Tu dajemy, a tam zabieramy

Aby otrzymać 100 proc. umorzenia subwencji należy:

  • kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej;
  • utrzymać średnie zatrudnienie (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczyć nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP);
  • spełnić dodatkowe warunki dotyczące przeznaczenia środków z subwencji.
Więcej o: