Jarosław Gowin o ponownym otwarciu galerii handlowych. Minister podał rekomendowany termin

Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że jest zwolennikiem szybszego odmrożenia handlu. Polityk nie jest jednak optymistą, jeśli chodzi o przywrócenie działalności pozostałych branż.
Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

- Chcielibyśmy ogół społeczeństwa, a zwłaszcza przedsiębiorców możliwie szybko poinformować o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia i jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje. Moja rekomendacja będzie taka, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia - powiedział Jarosław Gowin. Minister rozwoju, pracy i technologii przyznał jednak, że w przypadku innych branż na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek "optymistyczne zapowiedzi".

Jarosław Gowin rekomenduje otwarcie handlu od 18 stycznia

W Programie Trzecim Polskiego Radia wicepremier mówił też o tarczach finansowych. We wtorek rząd przyjął uchwały ws. Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej PFR 1.0. Jarosław Gowin zapowiedział, że do 45 branż trafi kwota ponad 20 miliardów złotych.

Polskie banknoty są poddawane kwarantannieTarcza finansowa. Rozszerzona lista PKD. Z pomocy może skorzystać 70 tys. firm

- Poszczególne firmy będą dostawały kwoty naprawdę znaczące. Generalnie rzecz biorąc polska gospodarka w pandemii koronawirusa daje sobie radę relatywnie dobrze na tle innych krajów europejskich - przekonywał. Szef resortu rozwoju, pracy i technologii podkreślił jednak, że rząd nie ma takich instrumentów, by "pochylić się nad każdą z firm z osobna". Według polityka większe możliwości pod tym względem mają na przykład samorządy.

Jarosław Gowin pytany był także o program pomocy dla gmin górskich. - Już wkrótce go ogłosimy. W ramach tego programu będziemy m.in. umożliwiali samorządom i refinansowali jednocześnie samorządom, zawieszenie szeregu opłat dla przedsiębiorców w tych gminach - wyjaśniał minister. Wsparcie w wysokości 1 mld złotych ma trafić do około 200 gmin górskich.

Rzecznik MŚP opowiedział się za otwarciem basenow i aquaparkówOtwarcie basenów już wkrótce? Rzecznik przedsiębiorstw jest za

Więcej o: