Jarosław Gowin o ponownym otwarciu galerii handlowych. Minister podał rekomendowany termin

Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że jest zwolennikiem szybszego odmrożenia handlu. Polityk nie jest jednak optymistą, jeśli chodzi o przywrócenie działalności pozostałych branż.
Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

- Chcielibyśmy ogół społeczeństwa, a zwłaszcza przedsiębiorców możliwie szybko poinformować o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia i jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje. Moja rekomendacja będzie taka, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia - powiedział Jarosław Gowin. Minister rozwoju, pracy i technologii przyznał jednak, że w przypadku innych branż na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek "optymistyczne zapowiedzi".

Jarosław Gowin rekomenduje otwarcie handlu od 18 stycznia

W Programie Trzecim Polskiego Radia wicepremier mówił też o tarczach finansowych. We wtorek rząd przyjął uchwały ws. Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej PFR 1.0. Jarosław Gowin zapowiedział, że do 45 branż trafi kwota ponad 20 miliardów złotych.

Polskie banknoty są poddawane kwarantannie Tarcza finansowa. Rozszerzona lista PKD. Z pomocy może skorzystać 70 tys. firm

- Poszczególne firmy będą dostawały kwoty naprawdę znaczące. Generalnie rzecz biorąc polska gospodarka w pandemii koronawirusa daje sobie radę relatywnie dobrze na tle innych krajów europejskich - przekonywał. Szef resortu rozwoju, pracy i technologii podkreślił jednak, że rząd nie ma takich instrumentów, by "pochylić się nad każdą z firm z osobna". Według polityka większe możliwości pod tym względem mają na przykład samorządy.

Jarosław Gowin pytany był także o program pomocy dla gmin górskich. - Już wkrótce go ogłosimy. W ramach tego programu będziemy m.in. umożliwiali samorządom i refinansowali jednocześnie samorządom, zawieszenie szeregu opłat dla przedsiębiorców w tych gminach - wyjaśniał minister. Wsparcie w wysokości 1 mld złotych ma trafić do około 200 gmin górskich.

Rzecznik MŚP opowiedział się za otwarciem basenow i aquaparków Otwarcie basenów już wkrótce? Rzecznik przedsiębiorstw jest za

Więcej o: