Norwegia pierwszy krajem, w którym sprzedano więcej samochodów elektrycznych niż z innym napędem

Norwegia to pierwszy kraj na świecie, w którym w 2020 roku kupiono więcej samochodów elektrycznych, niż z innym napędem. Tym samym Norwegowie zrobili krok ku realizacji planu sprzedaży tylko takich aut do 2025 roku.

Norwegia, choć czerpie swoje bogactwo ze złóż ropy, to stara się przejść zieloną rewolucję, najszybciej jak się da. Zgodnie z planem do 2025 roku w kraju mają być sprzedawane tylko samochody elektryczne. Założenie choć ambitne, to możliwe w realizacji, jak pokazują wyniki sprzedaży za 2020 rok. 

Zobacz wideo Niższe ceny i coraz większy wybór przekonują Polaków do aut elektrycznych. Przybywa też stacji ładowania pojazdów

Norwegia. Sprzedaż aut elektrycznych w górę 

Jak podaje "The Guardian" za Norweską Federacją Drogową (OFV), w 2020 roku w Norwegii Battery Electric Vehicles (napędzane tylko energią elektryczną) stanowiły aż 54,3 proc. ze wszystkich sprzedanych 141 412 nowych samochodów. Tym samym jest to pierwszy kraj na świecie, w którym sprzedało się więcej takich aut, niż samochodów z innym napędem. Norwegowie pobili własny rekord z 2019 roku, gdy nowe kupione auta elektryczne stanowiły 42,4 proc. sprzedanych pojazdów. 

Fabryka Fiata w Tychach W Tychach produkowane będą hybrydowe i elektryczne auta Jeepa i Alfy Romeo

Norwegia robi bardzo szybkie postępy w tej materii, gdyż jeszcze dekadę temu pojazdy z napędem elektrycznym stanowiły zaledwie 1 proc. sprzedaży. Od 2011 r. sprzedaż samochodów typu diesel spadła z 75,7 proc. do 8,6 proc. w minionym roku. Statystyki cały czas się poprawiają, bo miesiącem, gdy sprzedaż samochodów elektrycznych była najwyższa, był grudzień. Wtedy stanowiły one aż 66,7 proc. nowych aut. Celem na 2021 r. jest utrzymanie sprzedaży elektrycznych samochodów na poziomie 65 proc. 

Zdjęcie ilustracyjne Wielka Brytania chce przyśpieszyć zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych

Tesla zrzucona z tronu przez Audi

Norwegowie nieco zmienili swoje upodobania dotyczące marek samochodów elektrycznych. Najpopularniejszym modelem nie jest już Tesla Model 3, która spadła na drugie miejsce. W 2020 r. w Norwegii najchętniej wybierano Audi e-tron. W tym roku Tesla może jednak znów powrócić na pierwsze miejsce, gdyż na rynku norweskim ma się pojawić Model Y, który jako SUV lepiej odpowiada potrzebom Norwegów, niż Model 3.  

Więcej o: