Nowe oznaczenia na produktach spożywczych. Co oznaczają litery od A do E?

Na produkatach spożywczych coraz częściej pojawiają się litery od A do E na różnokolorowym tle. Celem Nutri-Score jest pomoc klientom w określeniu tego, czy produkt jest zdrowy. Wyjaśniamy szczegóły tego rodzaju oznaczeń.

Nutri-Score to opracowany we Francji uproszczony system oceny wartości odżywczej produktów spożywczych. Rozwiązanie to jest zalecane w wielu europejskich krajach, jak chociażby w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Holandii. Wśród przeciwników są natomiast m.in. Włosi oraz Grecy. Celem oznaczeń jest pomoc klientom w ocenie tego, czy dany produkt jest zdrowy bez wiedzy nt. wartości odżywczych poszczególnych składników. 

Zobacz wideo Ochojska: Trochę wstyd, jak rozmawia się z ludźmi z innych krajów

Nutri-Score. Co oznaczają litery od A do E na opakowaniach produktów? 

Nutri-Score to skala zawierająca litery od A do E oraz kolory od ciemnozielonego od czerwonego, przypisane do poszczególnych liter. Produkty oznaczone kolorem zielonym i literą A to produkty o wysokiej wartości odżywczej, które warto spożywać częściej lub w większej ilości. Literą E na czerwonym tle oznaczone są natomiast produkty, których należy spożywać niewiele. Pośrodku jest litera C na żółtym tle - w ten sposób oznaczone jest jedzenie, które należy spożywać w umiarkowanych ilościach. 

Oznaczenie produktu zależy od tego, jakie składki odżywcze się w nim znajdują. Literą A i B oznaczone będą więc rzeczy bogate w błonnik, białko, a także owoce, warzywa czy orzechy. Produkty literą E zawierać będą zaś w sobie tłuszcze nasycone, cukry czy sól. Skalą Nutri-Score nie są objęte produkty nieprzetworzone, jak chociażby świeże owoce, warzywa, surowe mięso, kawa czy herbata. 

Nutri-Score coraz popularniejsze w Polsce 

W Polsce pierwszym producentem, który zdecydował się wprowadzić system Nutri-Score, jest firma Danone. Dodatkowo oznaczenia tego typu znajdziemy na produktach wyprodukowanych przez następujące sieci handlowe - Auchan, Carrefour, Aldi i Kaufland. Informacje na temat systemu Nutri-Score, można znaleźć na stronie www.nutriscore.pl.

Powyższe sieci zamierzają cały czas zwiększać liczbę produktów objętych skalą, więc Nutri-Score coraz częściej będzie pojawiać się na półkach sklepowych. Carrefour obecnie posiada 150 produktów objętych skalą. W tym roku ma podwoić ich liczbę - poinformowało biuro prasowe sieci w odpowiedzi na zapytanie serwisu finanse.wp.pl. Podobne plany ma Kaufland oraz Auchan. Druga z sieci deklaruje, że w 2022 roku wszystkie produkty zostaną oznaczone Nutri-Score.

Więcej o: