Lublin. Wystartowały testy kliniczne "polskiego leku na COVID-19"

Kilku pacjentów chorych na COVID-19 otrzymało immunoglobulinę produkcji lubelskiej firmy Biomed, która może stać się - według zapewnień spółki - "polskim lekiem na COVID-19". Tym samym rozpoczęły się badania kliniczne nad preparatem.

Spółka Biomed Lublin już we wrześniu 2020 roku informowała, że pierwszy etap produkcji "polskiego leku na COVID-19" zakończył się sukcesem. Aby produkt trafił do obrotu, konieczne jest jednak przeprowadzenie badań klinicznych. Te właśnie się zaczęły. Kilka osób przyjęło już immunoglobulinę, którą wyprodukowano na bazie osocza ozdrowieńców. 

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 7 152 nowe zakażenia koronawirusem

Badania kliniczne "polskiego leku na COVID-19". Immunoglobulinę otrzyma 480 pacjentów

- Jest to badanie kliniczne, w którym 1/4 pacjentów dostała placebo, a pozostali immunoglobulinę. Na razie do badania włączyliśmy tylko kilku pacjentów naszej kliniki, bo jest to możliwe wyłącznie na określonym etapie choroby. Podobnie jak w przypadku osoczoterapii chodzi o pacjentów już z objawami COVID-19, ale nie w późnej fazie, kiedy konieczne są bardziej zaawansowane metody leczenia, np. respirator - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Lekarz przyznał jednocześnie, że w ostatnim czasie "zmienił się profil pacjentów" kliniki, w której pracuje, ponieważ coraz częściej trafiają do niej osoby w zaawansowanym stadium choroby. W takich przypadkach na leczenie immunoglobuliną jest już za późno, a lekarze muszą szukać innych rozwiązań. 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski o dymisji: Wiele razy zdarzyło mi się pożałować przyjęcia tej funkcji

Badania kliniczne immunoglobuliny mają zostać przeprowadzone na 480 pacjentach chorych na COVID-19. Preparat będzie podawany osobom leczącym się w czterech placówkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. W badaniu mogą wziąć udział pacjenci bez względu na wiek i choroby współistniejące. Wstępne wyniki mają być znane pod koniec lutego 2021 roku.

Zobacz wideo Pandemia w Polsce. Michał Wójcik opisuje swoją chorobę

* * *

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Więcej o: