Lublin. Wystartowały testy kliniczne "polskiego leku na COVID-19"

Kilku pacjentów chorych na COVID-19 otrzymało immunoglobulinę produkcji lubelskiej firmy Biomed, która może stać się - według zapewnień spółki - "polskim lekiem na COVID-19". Tym samym rozpoczęły się badania kliniczne nad preparatem.

Spółka Biomed Lublin już we wrześniu 2020 roku informowała, że pierwszy etap produkcji "polskiego leku na COVID-19" zakończył się sukcesem. Aby produkt trafił do obrotu, konieczne jest jednak przeprowadzenie badań klinicznych. Te właśnie się zaczęły. Kilka osób przyjęło już immunoglobulinę, którą wyprodukowano na bazie osocza ozdrowieńców. 

Badania kliniczne "polskiego leku na COVID-19". Immunoglobulinę otrzyma 480 pacjentów

- Jest to badanie kliniczne, w którym 1/4 pacjentów dostała placebo, a pozostali immunoglobulinę. Na razie do badania włączyliśmy tylko kilku pacjentów naszej kliniki, bo jest to możliwe wyłącznie na określonym etapie choroby. Podobnie jak w przypadku osoczoterapii chodzi o pacjentów już z objawami COVID-19, ale nie w późnej fazie, kiedy konieczne są bardziej zaawansowane metody leczenia, np. respirator - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Lekarz przyznał jednocześnie, że w ostatnim czasie "zmienił się profil pacjentów" kliniki, w której pracuje, ponieważ coraz częściej trafiają do niej osoby w zaawansowanym stadium choroby. W takich przypadkach na leczenie immunoglobuliną jest już za późno, a lekarze muszą szukać innych rozwiązań. 

Badania kliniczne immunoglobuliny mają zostać przeprowadzone na 480 pacjentach chorych na COVID-19. Preparat będzie podawany osobom leczącym się w czterech placówkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. W badaniu mogą wziąć udział pacjenci bez względu na wiek i choroby współistniejące. Wstępne wyniki mają być znane pod koniec lutego 2021 roku.

Zobacz wideo Pandemia w Polsce. Michał Wójcik opisuje swoją chorobę

* * *

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Więcej o: