Biden usunął z Gabinetu Owalnego słynny "czerwony przycisk". Trump używał go do zamawiania Coca-Coli

oprac. Daniel Maikowski
Joe Biden na różne sposoby radzi sobie z "dziedzictwem" Donalda Trumpa. Amerykańscy dziennikarze zauważyli np., że nowy prezydent usunął z Gabinetu Owalnego przycisk, za pomocą którego Trump zamawiał swój ulubiony napój.

Już w pierwszym dniu swojej prezydentury Joe Biden podpisał szereg rozporządzeń wykonawczych. Wiele z nich dotyczyło cofnięcia wcześniejszych decyzji podjętych przez Donalda Trumpa. Biden ogłosił m.in. powrót USA o klimatycznego Porozumienia paryskiego oraz do WHO.

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Biden usunął z Gabinetu Owalnego ulubiony przycisk Donalda Trumpa

Nie wszystkie zmiany wprowadzane przez nowego prezydenta mają tak wielką wagę. Niektóre z nich są bardziej kosmetyczne. Tom Newton Dunn, dziennikarz Times Radio odnotował na przykład, że Joe Biden dokonał małej reorganizacji na biurku Resolute, które znajduje się w Gabinecie Owalnym.

Jak pokazują zdjęcia wykonane przez dziennikarzy AP, z mebla zniknął niewielki czerwony przycisk w drewnianej obudowie, który przez ostatnie cztery lata był bardzo chętnie wykorzystywany przez Donalda Trumpa do zamawiania swojego ulubionego napoju - dietetycznej Coca-Coli.

Wszyscy robią się nieco nerwowi, gdy wciskam ten przycisk

- żartował były prezydent w czasie wywiadu udzielonego w 2017 roku dziennikowi "Financial Times" i agencji AP. Trump zdecydował się wówczas nawet na małą demonstrację. Wcisnął przycisk, a chwilę później w Gabinecie owalnym pojawił się kelner, który postawił na jego biurku szklankę z Diet Coke.

Donald Trump nigdy nie ukrywał swojej "miłości" do słynnego napoju, choć pod tym względem były amerykański prezydent ustępuje miliarderowi Warrenowi Buffettowi, który wypija nawet pięć puszek Coca-Coli dziennie.

Oczywiście "czerwony przycisk" nie służy prezydentom wyłącznie do zamawiania Coli. Korzystają z niego zawsze, gdy potrzebna im jest pomoc. W przeszłości przycisk był widziany m.in. na biurku Baracka Obamy czy Billa Clintona. Najwyraźniej Biden znalazł dla niego inne miejsce.

Nowy Gabinet Owalny

Dokonywanie zmian w wystroju Gabinetu Owalnego jest już prezydencką tradycją. Joe Biden nie jest tu więc wyjątkiem. Poza usunięciem z biurka "czerwonego przycisku" nowy prezydent USA dokonał również innej ważnej zmiany - zastąpił portret Andrew Jacksona portretem Franklina D. Roosevelta.

W Gabinecie Owalnym pojawiły się także podobizny kilku postępowych aktywistów - co wpisuje się - w priorytety polityki Joe Bidena. Chodzi m.in. o portrety  Roberta F. Kennedy'ego, Martina Luthera Kinga Jr, Rosy Parks, Eleonor Roosevelt oraz Cesara Chaveza.

Słynne biurko Resolute, przy którym zasiadają prezydenci USA, to jeden z najbardziej ikonicznych mebli na świecie. To prezent królowej Wielkiej Brytanii – Wiktorii dla prezydenta Rutherforda Hayesa. Do Białego Domu przywiezione zostało 23 listopada 1880 roku. Mebel wykonano z dębowego drewna XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca "Resolute". Waży 160 kg.

Więcej o: