Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień, odniósł się do kwestii zmniejszonych dostaw szczepionki Pfizer. Na słowa przedstawiciela rządu zareagował już amerykański koncern.

W Polsce ruszyła rejestracja kolejnej grupy wiekowej na szczepienia przeciwko COVID-19. Wiadomo jednak, że nie wszystkich uda się zaszczepić tak szybko, jak można by to przewidywać wcześniej. Oprócz słabej wydajności systemu problemem jest też dostępność szczepionek. Pfizer poinformował bowiem, że ogranicza dostawy produktu. 

Przekłada się to na zmniejszone dostawy. Już w poniedziałek do Polski miało zostać dostarczonych 360 tysięcy dawek szczepionki firmy Pfizer, jednak finalnie z powodu tymczasowego ograniczenia dystrybucji do kraju trafiło tylko 176 tysięcy.

Szczepionka Pfizera Pfizer wróci do normalnych dostaw od 25.01. Dlaczego wcześniej zwolnił?

Pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienia zasady gry

- Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3,1 mln osób. Z uwagi na ograniczenia dostawy szczepionek więcej osób nie będziemy w stanie zaszczepić - stwierdził na antenie TVN24 Michał Dworczyk szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień.

Odniósł się też do ograniczenia dostaw. - Firma Pfizer zmieniła zasady gry, informując wszystkie kraje unijne przed kolejną dostawą, że zmniejsza dostawy - stwierdził.

Producent szczepionki odpowiada rządowi: Zwiększamy moce produkcyjne

O komentarz poprosiliśmy przedstawiciela producenta. "Firma Pfizer pozostaje w stałym kontakcie z odpowiednimi organami administracji publicznej, informując na bieżąco o harmonogramie dostaw" - pisze w komentarzu przesłanym do redakcji next.gazeta.pl biuro prasowe polskiego oddziału spółki. "Wobec rosnącego zapotrzebowania na szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Pfizer i BioNTech nieustannie pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć ilość wyprodukowanych dawek i zapewnić wsparcie rządowym programom szczepień na całym świecie" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Firma zapewnia, że w tym celu nie tylko rozszerza własne moce produkcyjne, ale także pozyskuje większą liczbę dostawców oraz producentów kontraktowych. 

Zobacz wideo Pandemia w Polsce. Michał Wójcik opisuje swoją chorobę

. Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]

Pfizer zapewnia, że zwiększa dostawy

Biuro prasowe firmy Pfizer Polska w środę zapowiedziało, że od przyszłego tygodnia przywrócony zostanie pierwotny harmonogram dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do krajów Unii Europejskiej. Opracowuje też plan, który ma pozwolić na dostarczenie większej liczby dawek w drugim kwartale 2021 roku.

Czytaj też: Gowin: Nie ma podstaw, by utrzymywać zamknięcie galerii. To rekomendacja, nie deklaracja

Więcej o: