AstraZeneca chce przyspieszyć dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 do UE

Skala zmniejszenia dostaw szczepionki firmy AstraZeneca przeciwko COVID-19 ma być mniejsza. Koncern początkowo informował, że dostarczy do UE o 40 proc. mniej dawek, niż planował. Po interwencji unijnych władz zmienił jednak decyzję.

- AstraZeneca, producent szczepionki przeciwko COVID-19, zaoferował przyspieszenie dostaw dla Unii Europejskiej - podaje agencja Reutera cytowana przez PAP. Skala zwiększenia nie jest znana, wiadomo jedynie, że medykamentów dla mieszkańców UE ma być więcej, niż firma zadeklarowała w piątek.

Koncern ogłosił wówczas, że zmniejszy liczbę szczepionek dostarczanych na kontynent o 40 proc. względem pierwotnego planu. Oznaczałoby to o 31 mln mniej dawek. 

Szczepionka AstraZeneci Problemy AstraZeneca. Dostarczy mniej szczepionek na koronawirusa

AstraZeneca zmienia plan dostaw, Unia się sprzeciwia

Decyzja firmy może być efektem interwencji władz UE. - Nowy harmonogram [zapowiedziany przez firmę AstraZeneca w piątek, przed informacjami o zwiększeniu dostaw- red.] jest nie do przyjęcia dla Unii Europejskiej - oświadczyła unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Zapowiedziała jednocześnie, że wspólnota "podejmie wszelkie działania niezbędne do ochrony swoich obywateli i praw".

Unijni urzędnicy zażądali od producenta szczepionki jasnych deklaracji. "Unia Europejska chce wiedzieć dokładnie, ile dawek zostało wyprodukowanych przez AstraZeneca i czy oraz komu zostały one dotychczas dostarczone. [...] Chcemy jasności transakcji i pełnej przejrzystości w zakresie eksportu szczepionek z UE" - czytamy w oświadczeniu komisarz Kyriakides. 

. Słodko-gorzkie dane z Izraela. Szczepienia idą pełną parą, pandemia nie daje spokoju [WYKRES DNIA]

Europejska Agencja Leków podała datę wydania opinii w sprawie szczepionki AstraZeneca

Szczepionka przeciw COVID-19, stworzona przy współpracy firm AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego, formalnie nie jest dopuszczona na rynek UE. Wniosek zostanie rozpatrzony przez Europejską Agencję Leków w trybie przyspieszonym.

Czytaj też: Niedzielski: Analizujemy możliwość zakupu szczepionek poza mechanizmem unijnym

"Opinia w sprawie dopuszczenia do obrotu może zostać wydana 29 stycznia, kiedy odbędzie się posiedzenie komitetu naukowego EMA ds. leków stosowanych u ludzi. Warunkiem jest to, że przedstawione dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki zostaną uznane za wystarczająco rzetelne i kompletne" - poinformowała EMA w połowie stycznia. 

***

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Zobacz wideo Adrian Zandberg gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (27.01)
Więcej o: