Jednak dojdzie do spotkania AstraZeneca-UE, choć firma wcześniej jej odwołała

- Przedstawiciele firmy AstraZeneca wycofali się z zaplanowanego na środę spotkania z urzędnikami Unii Europejskiej - poinformowały portal Politico i agencja Reuters. Rozmowy miały dotyczyć przyszłych dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi. Niemiecka agencja DPA przekazała później, że do rozmów jednak dojdzie.

Urzędnik UE, cytowany przez agencję Reuters, stwierdził, że przedstawiciele unijnych instytucji wciąż zwracają się do firmy o udzielenie wyjaśnień ws. zapowiedzi ograniczenia dostaw szczepionek w pierwszym kwartale 2021. 

Zobacz wideo Zandberg: Jesteśmy ważnym partnerem, bez którego szczepionki by nie powstały

AstraZeneca odmówiła spotkania z urzędnikami UE. Firma ma dostarczyć o 60 proc. mniej szczepionek

Po tym, jak firma AstraZeneca zapowiedziała niespodziewanie, że dostarczy do Unii Europejskiej mniej szczepionek przeciw koronawirusowi, niż początkowo ustalono, Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie mechanizmu przejrzystości eksportu szczepionek. - Odpowiedzi firmy nie są zadowalające - powiedziała unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Jak przypomina portal Politico, spotkanie zostało anulowane dzień po głośnym wywiadzie, jakiego udzielił dyrektor generalny AstryZeneki. Pascal Soriot stwierdził w nim, że firma nie zawarła konkretnych zobowiązań w ramach umowy, a jedynie zadeklarowała, że "dołoży wszelkich starań", by dostarczyć do państw UE swój produkt.

Aktualizacja: Niemiecka agencja DPA, powołująca się na źródła w Komisji Europejskiej, poinformowała, że do rozmów - mimo wcześniejszej odmowy koncernu - jednak dojdzie. Spotkanie przedstawicieli firmy AstraZeneca z KE i państwami członkowskimi zaplanowano na godz. 18:30.

Problemy w dostawie AstraZeneki mogą mocno dotknąć kraje UE. Firma bowiem już w sierpniu podpisała umowę na dostawę 400 mln dawek szczepionki. Informacje o zmniejszeniu dostaw jako pierwszy podał austriacki "Kurier", a następnie potwierdził niemiecki "Bild". Według informacji pierwszej z gazet dostawy szczepionki AstraZeneca w pierwszym kwartale w Austrii mają spaść z planowanych 2 mln, do 600 tys. dawek. W ramach całej Unii ograniczenie dostaw w I kwartale 2021 może sięgnąć 60 proc. 

Szczepionka AstraZeneci Problemy AstraZeneca. Dostarczy mniej szczepionek na koronawirusa

- Dostawy będą mniejsze niż pierwotnie przewidywano ze względu na zmniejszoną wydajność w fabrykach w naszym europejskim łańcuchu dostaw - powiedział rzecznik firmy w pisemnym oświadczeniu cytowanym przez Agencję Reutera.

Urzędnik Komisji Europejskiej, cytowany przez Politico, powiedział, że w umowie podpisanej z firmą rzeczywiście znalazł się zapis o "dołożeniu wszelkich starań" w zakresie dostaw. Zaznaczył jednak, że AstraZeneca podpisała ją z KE z wyprzedzeniem, przez co zobowiązała się do posiadania odpowiednich zdolności produkcyjnych.  

Więcej o: