Ruszył nabór do 500 plus. Jak złożyć wniosek przez internet? [PORADNIK]

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o 500 plus. Od 1 lutego wnioski można składać drogą elektroniczną. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

- Ci, którzy w poprzednich latach wnioskowali o świadczenie, wiedzą, jak prosta i szybka jest to droga. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy nie mają powodów do obaw - cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna - mówiła o składaniu wniosków przez internet minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet?

Nowy okres ustalenia świadczenia oznacza, że wszyscy uprawnieni do jego pobierania będą musieli ponownie złożyć wniosek. Najpierw zostanie uruchomiona droga elektroniczna. Już od 1 lutego wniosek o 500 plus będzie można złożyć przez internet, korzystając z jednego z poniższych sposobów:

  • przez portal emp@tia, 
  • przez bankowość elektroniczną, 
  • przez portal PUE ZUS.

Potrzebny do tego jest Profil Zaufany. To, jak go założyć wytłumaczyliśmy TUTAJ.

Warto zaznaczyć, że złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Spóźnialscy stracą pieniądze

Trzeba pamiętać o tym, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza natomiast, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Ile będzie kosztował program 500 plus w 2021 roku?

Od początku funkcjonowania programu do polskich rodzin trafiło ponad 130 mld złotych, a świadczenie co miesiąc otrzymuje 6,5 miliona dzieci. W czwartek 17 grudnia uchwalony został nowy budżet na 2021, w ramach którego wydzielono 41 mld zł na świadczenie 500 plus.

Więcej o: