500 plus. Złożono już milion wniosków o świadczenie. Najwięcej na Mazowszu

Od poniedziałku 1 lutego można drogą elektroniczną składać wnioski o 500 plus. Do środy dokumenty złożyło już milion osób. Znakomita większość wnioskujących zrobiła to za pomocą bankowości elektronicznej.

W poniedziałek 1 lutego ruszyła możliwość ubiegania się o 500 plus. Póki co wnioski można składać przez internet - w formie papierowej dokumenty będzie można złożyć od 1 kwietnia. 

W tym roku nastąpiła ważna zmiana i świadczenie przyznawane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Oznacza to, że wniosek będzie trzeba składać co roku - wszyscy uprawnieni do 500 plus muszą ponownie złożyć wniosek, jeśli chcą wciąż otrzymywać świadczenie. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości poświęconej programowi 500 PlusRodzina 500 plus. Ile kosztował program od początku działania?

500 plus. Wniosek złożyło już ponad 840 tys. rodzin

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pierwszego dnia złożono 682,6 tys. wniosków o 500 plus. 2 lutego o świadczenie ubiegało się kolejne 160 tys. osób - do godziny 17 łączna liczba wniosków o 500 plus wynosiła już 846,2 tys. osób. Milion złożonych wniosków przekroczono następnego dnia, w środę rano.  

Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy woj. mazowieckiego - 154,6 tys., a najmniej dokumentów spłynęło z woj. opolskiego - 22,8 tys. 

.500 plus. Demografia? W 2020 r. najmniej nowych dzieci od 17 lat

O 500 plus ubiegamy się głównie przez bank

Wniosek online o 500 plus możemy złożyć w jeden z trzech sposobów:

  • przez portal emp@tia, 
  • przez PUE ZUS, 
  • za pomocą bankowości elektronicznej.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało informację, że zdecydowana większość wnioskujących skorzystała z ostatniej opcji. W pierwszym dniu wniosek przez bank złożyło 875,5 tys. osób. To przeszło dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku portalu emp@tia, do którego spłynęło 80 tys. wniosków. Najmniej chętnie Polacy korzystają z systemu PUE ZUS, gdzie dokumenty przesłało 50,1 tys. osób. 

Ministra Marlena Maląg poinformowała, że po pierwszym dniu pozytywnie rozpatrzono 20 tys. wniosków o 500 plus. W środę liczba ta zwiększyła się już do 64,6 tys. przyznanych świadczeń.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?
Więcej o: