W poniedziałek 1 lutego ruszyła możliwość ubiegania się o 500 plus. Póki co wnioski można składać przez internet - w formie papierowej dokumenty będzie można złożyć od 1 kwietnia.
W tym roku nastąpiła ważna zmiana i świadczenie przyznawane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Oznacza to, że wniosek będzie trzeba składać co roku - wszyscy uprawnieni do 500 plus muszą ponownie złożyć wniosek, jeśli chcą wciąż otrzymywać świadczenie.
Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pierwszego dnia złożono 682,6 tys. wniosków o 500 plus. 2 lutego o świadczenie ubiegało się kolejne 160 tys. osób - do godziny 17 łączna liczba wniosków o 500 plus wynosiła już 846,2 tys. osób. Milion złożonych wniosków przekroczono następnego dnia, w środę rano.
Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy woj. mazowieckiego - 154,6 tys., a najmniej dokumentów spłynęło z woj. opolskiego - 22,8 tys.
Wniosek online o 500 plus możemy złożyć w jeden z trzech sposobów:
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało informację, że zdecydowana większość wnioskujących skorzystała z ostatniej opcji. W pierwszym dniu wniosek przez bank złożyło 875,5 tys. osób. To przeszło dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku portalu emp@tia, do którego spłynęło 80 tys. wniosków. Najmniej chętnie Polacy korzystają z systemu PUE ZUS, gdzie dokumenty przesłało 50,1 tys. osób.
Ministra Marlena Maląg poinformowała, że po pierwszym dniu pozytywnie rozpatrzono 20 tys. wniosków o 500 plus. W środę liczba ta zwiększyła się już do 64,6 tys. przyznanych świadczeń.