Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci. Długi okres finansowania - trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości - powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko.
- To ogromna inwestycja w rodziny, wsparcie, które w dobie pandemii, okazuje się szczególnie cenne. Rodzina "500 plus" to największy program społecznym po transformacji ustrojowej w Polsce, który realnie poprawił jakość życia wielu rodzin - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.
- Ci, którzy w poprzednich latach wnioskowali o świadczenie, wiedzą, jak prosta i szybka jest to droga. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy nie mają powodów do obaw - cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna - zapewnia minister Marlena Maląg.
Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.