Rodzina 500 plus. Ile kosztował program od początku jego trwania?

W roku 2021 następuje zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie 500 plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, ile pieniędzy zostało wydane na program od początku jego trwania.

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci. Długi okres finansowania - trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości - powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. 

134,4 mld złotych na 500 plus

- To ogromna inwestycja w rodziny, wsparcie, które w dobie pandemii, okazuje się szczególnie cenne. Rodzina "500 plus" to największy program społecznym po transformacji ustrojowej w Polsce, który realnie poprawił jakość życia wielu rodzin - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Rodzina 500 plus w 2021 r. Ważne terminy

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

- Ci, którzy w poprzednich latach wnioskowali o świadczenie, wiedzą, jak prosta i szybka jest to droga. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy nie mają powodów do obaw - cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna - zapewnia minister Marlena Maląg.

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Więcej o: