Poczta Polska szykuje zwolnienia grupowe. Pracę straci nawet dwa tysiące osób

Poczta Polska rozpocznie w połowie roku zwolnienia grupowe - informuje "Puls Biznesu". Gazeta dotarła do korespondencji spółki ze związkami zawodowymi. Pracę może stracić nawet 2 tys. osób.

Zwolnienia grupowe w Poczcie Polskie mają rozpocząć się w czerwcu i potrwają do końca 2021 roku, wynika z informacji przesłanych przez spółkę organizacjom związkowym - informuje "PB".

Zobacz wideo „Wybory kopertowe”. Budka: Każdy, kto działał nielegalnie, odpowie za to.

Poczta Polska zwolni nawet dwa tysiące osób

Na koniec 2020 roku Poczta Polska zatrudniała 78 tys. osób. W 2021 roku liczba ta zmniejszy się co najmniej o dwa tysiące etatów. Spółka liczyła, że w 2020 roku wzrośnie jej poziom przychodów. Plany te pokrzyżowała jednak pandemia. Przez pierwsze 11 miesięcy jej trwania przychody Poczty Polskiej spadły o 4,4 proc. Ponadto w informacji przesłanej do związków firma informuje, że powodem zwolnień grupowych jest także konieczność zmniejszenia kosztów. 

Program dobrowolnych odejść z Poczty Polskiej

Spółka przekazała również, że zminimalizowano liczbę etatów przeznaczonych do redukcji dzięki, uruchomionemu w zeszłym roku,programowi dobrowolnych odejść. Objęto nim pracowników administracji mających inne źródło dochodu oraz tych, którzy przekroczyli wiek emerytalny i mogą już przejść na emeryturę

Dzięki powyższym inicjatywom skala dalszej redukcji zatrudnienia w ramach grupowego zwolnienia została zminimalizowana do 2000 etatów w 2021 r., co pozwoli na zachowanie miejsc pracy mimo trudnej sytuacji finansowej spółki

- napisała Poczta Polska w liście skierowanym do organizacji związkowych. 

W ramach programu odeszło już 2150 pracowników. "Puls Biznesu" dotarł do informacji, że do końca stycznia do dobrowolnego odejścia zgłosiło się około 4 tysiące osób, z czego zgodę na to otrzymało 3 tys. pracowników.