PIT 2021. Kiedy mija termin rozliczenia podatków za 2020 rok?

Kiedy mija termin rozliczenia podatku dochodowego w 2021 r.? Sprawdź, do kiedy należy rozliczyć PIT.

Termin złożenia PIT jest zależny od tego, na jakim formularzu się rozliczamy. Rozliczanie podatków rozpocznie się w tym roku 15 lutego. Wtedy to pojawią się na uzupełnione przez Urząd Skarbowy deklaracje podatkowe dla podatników PIT-36 i PIT-37. Od 2019 roku działa portal Twój e-PIT, który od wchodzi w skład uruchomionego na początku lutego e-Urzędu Skarbowego. Wystarczy zalogować się na niego z pomocą Profilu Zaufanego, danych autoryzacyjnych lub e-dowodu i zatwierdzić zeznanie podatkowe. Do kiedy trzeba to zrobić?

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Do kiedy otrzymamy PIT-11?

PIT-11 jest potrzebny tym, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37, tj. osobom, które uzyskały przychód za pośrednictwem płatnika, z którym podpisano umowę o pracę, o dzieło lub zlecenie. Pracodawca PIT-11 musi przekazać do 1 marca. Jedna wersja idzie do urzędu skarbowego, a druga do pracownika. 

Termin rozliczenia PIT. Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową?

Najwcześniej należy złożyć formularze PIT-28, przeznaczone dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Termin mija 1 marca 2021 roku.

W przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 termin mija 30 kwietnia 2021 roku.

Podatnicy PIT-36 i PIT-37 nie muszą jednak obawiać się kar za spóźnienie. Po 30 kwietnia urząd po prostu automatycznie zatwierdzi przygotowaną przez siebie deklarację podatkową. 

Kiedy zwrot podatku?

"Urząd Skarbowy zwróci nadpłatę w terminie 45 dni od dnia dokonania akceptacji udostępnionego zeznania przez podatnika lub od dnia dokonania automatycznej akceptacji" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Taki termin dotyczy wszystkich zeznań złożonych w formie elektronicznej. "Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania złożonego w formie elektronicznej, tj. także za pomocą usługi Twój e-PIT to 45 dni" - wskazali przedstawiciele MF. Jeżeli wybierzemy formę papierową, to na zwrot będziemy musieli poczekać do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji.

Więcej o: