Rząd ogłasza: "Otwieramy kasyna". Restauracje, kawiarnie i siłownie wciąż zamknięte

Zgodnie z decyzją rządu 12 lutego zostaną otwarte nie tylko hotele, baseny, stoki, filharmonie i teatry, ale także kasyna. Za to zamknięte pozostaną restauracje i kawiarnie.

Rząd ogłosił na piątkowej konferencji prasowej, jak będą wyglądały nowe obostrzenia, które wejdą w życie już 12 lutego. Decyzje są - jak zwykle - zaskakujące.

Siłownia i klub fitness. Zdjęcie ilustracyjneKolejne informacje ws. siłowni i klubów fitness. Rzecznik rządu: Niestety

Nie można iść na kawę, zamiast tego wolno napić się w kasynie

Na liście miejsc, które będą mogły wznowić działalność znalazły się... kasyna. Warunkiem jest to, że do środka można wpuścić jedną osobę na 15 metrów kwadratowych, a między klientami ma być zachowany dystans półtora metra. Na miejscu - jak to w kasynie - można grać w karty czy ruletkę, można też pić alkohol.

Nie wiadomo więc, dlaczego obywatele mogą legalnie przyjść do kasyna, ale nie mogą spotkać się na kawie czy na obiedzie w restauracji.

Jak pisze rmf24.pl, rząd ma do kasyn słabość. Najpierw długo, mimo pandemii i innych obostrzeń nie były zamknięte, a teraz jako jedne z pierwszych mogą otworzyć się dla klientów. Współpracownicy premiera jako powód tej decyzji podali wysokie wpływy podatkowe. 

Donald Tusk skomentował tę sytuację na swoim Twitterze. "Kłamią, czyli biorą" - napisał.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski: Czeka nas wzrost zakażeń koronawirusem

Obostrzenia obowiązujące od 12 lutego

Nowe obostrzenia są - jak jest napisane na stronie gov.pl -  wdrożone warunkowo na dwa tygodnie, dalej obowiązuje też reżim sanitarny.

Rząd zdecydował się otworzyć hotele, w użyciu może być jednak tylko 50 proc. dostępnych pokoi, a restauracje hotelowe będą zamknięte.

Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie mogą otworzyć się dla klientów przy wykorzystaniu 50 proc. miejsc siedzących - wiadomo już jednak, jak pisaliśmy w gazeta.pl, że kinom to się nie opłaca i część nie skorzysta z możliwości wznowienia działalności. Otwarte od 12 lutego będą też baseny i stoki, ale zamknięte pozostaną siłownie.

Pozostałe branże muszą czekać.

***

Otrzymaliśmy stanowisko firmy Casinos Poland Sp. z o.o. Treść prezentujemy poniżej: 

Tytułem wyjaśnienia:

- bary w kasynach były zamknięte przed lockdownem i wg projektu oraz rozporządzenia będą nadal zamknięte.

- wszyscy w kasynach, tak jak i w innych miejscach muszą zakrywać twarz maseczką lub przyłbicą, jednak nie wprowadzono nigdzie zakazu rozmów, czy to w kasynach, czy też w hotelach, restauracjach, biurach, rozgłośniach radiowych czy gdziekolwiek indziej.

- kasyna naszej sieci działały w reżimie sanitarnym jeszcze przed pierwszym lockdown’em ( zgodnie z polityką przyjętą przez kasyna na całym świecie) - być może dlatego żadne z nich nie stało się ogniskiem koronowirusa

Rozumiemy rozgoryczenie branży gastronomicznej, jednak my nie mamy możliwości świadczenia żadnych „usług na wynos” ani innych częściowych, nie zostaliśmy uwzględnieni w żadnej tarczy i w obecnej sytuacji walczymy o przeżycie i byt naszych pracowników, a prawie 3/4 naszych przychodów jest odprowadzane do budżetu państwa w formie różnego rodzaju danin (w tym 50% podatek obrotowy of gier). Czy w ramach tej swoistej "sprawiedliwości społecznej" nie należałoby zamknąć innych podmiotów, które cały czas działają, jest ich wielokrotnie więcej, a mając na uwadze sposób świadczenia usług, zagrożenie epidemiczne jest znacznie większe?

Zwracamy też uwagę, że polski rynek kasyn jest mały (jest 51 kasyn), zlokalizowany głównie w dużych miastach i skierowany przede wszystkim do odwiedzających nas turystów i przedstawicieli biznesu z całego świata. Zanik turystyki międzynarodowej i zmiana w sposobie działania biznesu spowodowała w ubiegłym roku w niektórych naszych ośrodkach ponad 50% odpływ gości !

Nasza spółka została założona ponad 30 lat temu przez PLL LOT, a dzisiaj jednym z udziałowców jest Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Zatrudniamy prawie 1000 osób, mamy 3 organizacje związków zawodowych, działamy legalnie, a nasza działalność nigdy nie była przedmiotem kontrowersji. Chyba że zarzutem jest to, że w ogóle działalność kasyn jest legalna i że istniejemy. Wtedy jednak lepiej to bezpośrednio podnieść.

W żaden sposób nie lobbowaliśmy w kwestii otwarcia kasyn, gdyż takie działanie nie mieści się w ramach transparentnych praktyk funkcjonowania naszej spółki.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"
Więcej o: