PIT 2020. Ulga termomodernizacyjna. Do odzyskania nawet 50 tys. zł. Jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w rozliczeniu za 2019 roku. W jej ramach można odliczyć ponad 50 tys. zł. Jakie warunki trzeba spełnić? Kto może z niej skorzystać?

Od 15 lutego do 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2020 rok. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, podatnicy będą mogli skorzystać z licznych ulg podatkowych. Jedną z najnowszych jest obowiązująca od 2019 roku ulga termomodernizacyjna. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Ulga termomodernizacyjna. Do odpisania ponad 50 tys. zł. Komu przysługuje?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów mieszkalnych jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na remont związany z termomodernizacją nieruchomości. Ulgą objęte są budynki wolnostojące lub bliźniaki, które zostały już wybudowane. 

W ramach ulgi odpisać można 53 tys. zł. Przysługuje ona nie na nieruchomość, a konkretnego podatnika. Oznacza to, że po remoncie kilku nieruchomości, maksymalną kwotą, jaką będziemy mogli odpisać, to 53 tys. złotych. Kwota ta podwaja się, jeśli z ulgi skorzysta małżeństwo. Wtedy można odliczyć aż 106 tys. złotych.

Ulga termomodernizacyjna. Jakie wydatki można odpisać? 

Jak czytamy, w ramach ulgi przysługuje odpisanie "wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego". Wydatki podzielono na dwie grupy: materiały budowlane i urządzenia oraz usługi. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. kotły gazowe, węzły cieplne, pompy ciepła czy materiały niezbędne do docieplenia fundamentów. Usługami zaś może być wykonanie analizy termograficznej budynku, wymiana lub montaż pompy ciepła.

Pełny wykaz wydatków znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku.

Więcej o: