Senat przyjął uchwałę ws. wolnych mediów. Nawet trzech senatorów PiS nie było przeciw

Senat przyjął uchwałę w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce. Za było 51 senatorów, przeciw 45, a trzech się wstrzymało. Byli to politycy należący do Prawa i Sprawiedliwości.

W piątek, na 21. posiedzeniu Senatu podjęta została uchwała w sprawie wolnych mediów. Za projektem zgłoszonym trzy dni wcześniej zagłosowało 51 Senatorów, 45 głosach sprzeciwu. Wstrzymało się trzech posłów należących do klubu PiS - Jan Maria Jackowski, Tadeusz Kopeć oraz Józef Zając - co oznacza, że nie byli oni przeciwni projektowi. 

Senat przeciwny podatkowi od reklam

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierzające do likwidacji niezależnych mediów

- rozpoczyna się uchwała senatu.

.Podatek od mediów nie zwiększy nakładów na ochronę zdrowia. 'To taki myk'

Dalej w treści możemy przeczytać, że nowa opłata medialna spowoduje osłabienie mediów niezależnych, ponieważ fundamentem ich funkcjonowania są wpływy z reklam. Wyróżniono tutaj media lokalne i regionalne, które na podatku od reklam mogą stracić najwięcej. Taka sytuacja zgodnie z treścią uchwały ma sprzyjać też wzmacnianiu uprzywilejowanej pozycji mediów wspieranych środkami z budżetu państwa.

"To kolejny - po przejęciu przez państwową spółkę paliwową niezależnego koncernu prasowego - element procesu niszczenia wolnych mediów i podporządkowywania ich bieżącym interesom władzy. Jest to sprzeczne z polską racją stanu i interesem obywateli, których prawem jest dostęp do zróżnicowanych i rzetelnych źródeł wiedzy" - czytamy w uchwale.

Jarosław Kaczyński i Viktor Orban nazwani 'nowymi komunistami' przez 'Politico'Gowin utrąci podatek od reklam? PiS ma w rękach "atomową broń". Orban z niej skorzystał

Senat zwrócił też uwagę, że w przeszłości Polacy musieli już wielokrotnie organizować alternatywny obieg informacji. Izba wyraziła zaniepokojenie, że Polska w niebezpiecznym tempie zbliża się do modelu państwa o reglamentowanym przez władzę prawie do informacji. 

Wyrażamy poparcie dla bezprecedensowego protestu wydawców i dziennikarzy „Media bez wyboru”.
Nie ma i nie będzie zgody Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, popartego przez znaczną część społeczeństwa obywatelskiego, na ograniczanie wolności słowa i powiększanie dystansu do rodziny państw demokratycznych

- kończy się uchwała Senatu w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce.

Rząd planuje podatek od mediów

Na początku lutego rząd przedstawił projekt ustawy, która zakładała nałożenie na media opłaty z tytułu reklamy internetowej oraz konwencjonalnej. Zgodnie z projektem przeszło połowa wpływów ze składek miałaby trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo utworzony Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Media w ramach protestu zawiesiły w ubiegłą środę (10 lutego) swoją działalność. Przez cały dzień na stronach internetowych, w telewizji i w rozgłośniach radiowych zamiast codziennej treści zamieszczono komunikaty dot. protestu w sprawie wolnych mediów. 

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"