Superwizjer TVN: Kłamstwo vatowskie. Morawicki odpowiada, a KO chce nadzwyczajnego posiedzenia komisji

W Superwizjerze TVN wyemitowano w sobotę reportaż pt. "Kłamstwo vatowskie". Jego autorzy twierdzą, że mimo iż w latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, to odzyskał zaledwie 150 milionów. Do informacji przedstawionych w materiale odniósł się premier Mateusz Morawiecki, a szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk zapowiedział, że w poniedziałek złożony zostanie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

W Superwizjerze TVN24 wyemitowano w sobotę materiał Ewy Galicy i Jakuba Stachowiaka "Kłamstwo vatowskie". Przedstawiono w nim m.in. historię osób podejrzewanych przez prokuraturę o udział w wielomilionowych wyłudzaniach podatku VAT z budżetu państwa, "policzono rzeczywiście odzyskane pieniądze i rozłożono na czynniki pierwsze rządowe przekazy". 

Z reportażu dowiadujemy się m.in. o fikcyjnych szefach czy właścicielach dużych spółek paliwowych, którymi były często osoby biedne i w trudnej sytuacji życiowej. Dziennikarze opisują np. firmę, która wystawiła ponad 150 faktur na łączną kwotę 300 mln zł, wszystko w 3 miesiące. - Prokuraturze przez sześć lat śledztwa nie udało się odzyskać ani złotówki z prawie 180 milionów złotych wyłudzonych podatków. Z informacji reporterów "Superwizjera" wynika, że zabezpieczono jedynie dwie nieruchomości o wartości prawie miliona złotych, a Dominikowi K. zabrano rower i kilka tysięcy w gotówce - czytamy w materiale na stronie internetowej tvn24.pl

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Anna Marszałek twierdzi, że "dokonywano zabezpieczeń majątkowych i na mieniu podejrzanych i były ustanawiane hipoteki przymusowe na nieruchomościach. To były wartości ponad 600 i ponad 300 tysięcy złotych".  

- W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat. Podaje tylko dane dotyczące wszystkich przestępstw gospodarczych. Wynika z nich, że Skarb Państwa stracił w latach 2017-19 ponad 36 miliardów złotych, a na poczet kar zabezpieczono mienie warte ponad sześć miliardów złotych. Ile odzyskano, prokuratura nie podaje. To które kwoty mają na myśli politycy, przemawiający na wiecach, konwencjach i konferencjach prasowych? - czytamy w opisie reportażu.  

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Mateusz Morawiecki o wpływach z VAT

Do materiału telewizji odniósł się Mateusz Morawiecki, który przypomniał, że w latach 2015-2020 wpływy budżetowe z tytułu podatku VAT zwiększyły się o 50 procent, ze 123 miliardów złotych do ponad 186 miliardów złotych. Znacząco zwiększyły się również wpływy z CIT i PIT. Jednocześnie od roku 2012 o 50 procent zmniejszona została luka VAT-owska.

Premier podkreślił, że te dane to nie same statystyczne liczby, ale realne pieniądze, które zasiliły budżet i umożliwiły rządowi realizację programów społecznych Rodzina 500 Plus, 300 Plus, 13. Emerytura czy Maluch Plus, jak również pozwoliły na znaczące zwiększenie inwestycji w ostatnich latach. Dzięki większym dochodom budżetowym uzyskanym poprzez ograniczenie działalności mafii VAT-owskich, możliwe było zwiększenie o 90 procent wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi. 

Również kilkukrotny wzrost wydatków na inwestycje drogowe to bezpośredni skutek wyraźnie wyższych przychodów z tytułu podatków VAT, CIT i PIT. Od początku 2016 roku budżet współfinansował budowę niemal 1 300 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad oraz wsparł modernizację ponad pięciu tysięcy kilometrów linii kolejowych.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dzięki dodatkowym środkom budżetowym zwiększono nakłady na ochronę zdrowia o ponad 30 miliardów złotych, a więc o ponad jedną trzecią. "Osiągnęliśmy to wszystko, wprowadzając jednocześnie liczne ulgi podatkowe - jak choćby powszechną obniżkę PIT-u z 18 proc. na 17 proc., 0 proc. PIT dla Młodych czy obniżkę stawki VAT na kilkaset produktów, a także obniżenie CIT do poziomów najniższych w Europie. Ludzie płacą mniej w CIT, w PIT i mniejsze stawki VAT - a wpływ do budżetu jest większy" - czytamy we wpisie szefa rządu opublikowanym w reakcji na materiał stacji TVN24. 

Sejm. Będzie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych 

W sprawie zabrał też głos szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, który zapowiedział złożenie wniosku o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych po emisji materiału ws. odzyskiwania wyłudzonego podatku VAT. 

"W związku i informacjami @tvn24 i tak zwanym „Kłamstwem Vatowskim” w poniedziałek złożymy wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych. To obok kłamstwa smoleńskiego jedno z tych, które miało manipulować Polakami. Kłamstwo trzeba nazwać kłamstwem" - napisał Tomczyk na Twitterze. 

Więcej o: