Zamknięte granice, starsi uczniowie jednak w domach? Minister zdrowia o możliwym zaostrzeniu lockdownu

Przybierająca na sile epidemia COVID-19 może sprawić, że w Polsce zostaną wprowadzone ostrzejsze ograniczenia. Możliwe, że konieczne będzie okazywanie wyniku testu na koronawirusa przy przekraczaniu granicy - nawet prywatnym pojazdem. Co jeszcze może się zmienić?

Niepokojące dane o epidemii COVID-19 sprawiają, że rząd rozważa zaostrzenie restrykcji. Adam Niedzielski, minister zdrowia, w rozmowie z Radiem ZET opisał, jakiego typu restrykcje mogą pojawić się, jeśli pandemia znów przybierze na sile. 

Miało być rozmrożenie, możliwe surowsze obostrzenia

Jednym z rozważanych rozwiązań jest zamknięcie granic. Możliwe też, że podróżni będą musieli przedstawić przy wjeździe do Polski wynik testu na koronawirusa. I to zarówno w przypadku transportu publicznego, jak i prywatnego. 

Możliwe też, że uczniowie klas starszych (IV-VIII) zostaną jeszcze w domach, chociaż kilka tygodni temu wydawało się, że ich powrót do szkół w najbliższym terminie jest prawdopodobny. 

Maseczki obowiązkowe? Rząd zapowiada zmiany. "Z przyłbicami to na Grunwald"

Minister Niedzielski już w piątek zapowiedział, że możliwe jest zaostrzenie przepisów dotyczących maseczek. - Jak to kiedyś powiedział bardzo zgrabnie pan prof. Krzysztof Simon, z przyłbicami to na Grunwald zapraszamy, a do ochrony przed chorobą to trzeba stosować maseczki - stwierdził szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

- I takie będzie zalecenie ostre, natomiast co do rodzaju maseczki - tutaj nie chcemy wprowadzić takiego twardego regulacyjnego podejścia - dodał. 

Zobacz wideo John Godson chce być prezydentem Nigerii. "Afryka bardziej mnie potrzebuje niż Polska"

Regionalizacja obostrzeń? Minister odpowiada

Szef resortu zdrowia zastrzegł, że niektóre obostrzenia mogą mieć charakter lokalny. "Przy przywracaniu obostrzeń myślimy regionalnie. Rzeczywiście ten region Warmii i Mazur jest szczególnie odstający od pozostałych regionów w kraju, więc przy przywracaniu obostrzeń raczej będziemy myśleli regionalnie" - wyjaśnił.

W poniedziałek resort podał, że w Polsce zajętych jest 12 tysięcy 868 z ogólnej liczby 26 tysięcy 245 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Pod respiratorami jest 1336 osób. Kwarantanną objętych jest 147 tysięcy osób. Liczba ozdrowieńców to milion 384 tysiące 373.

Więcej o: