Chiny, koronawirusowe sekrety i spiskowe teorie. "Trzeba się cofnąć do roku 2002" [OKO NA ŚWIAT]

Maria Mazurek
Rok temu koronawirus szalał już poza terytorium Chin, przede wszystkim we Włoszech, skąd nadchodziły dramatyczne relacje pracowników służby zdrowia i mieszkańców. Globalny kryzys zdrowotny (a potem ekonomiczny) zaczął się kilka miesięcy wcześniej, w Chinach. Ale w jaki dokładnie sposób? Tego nie wiemy i możemy się długo nie dowiedzieć.

Mamy szczepionki i coraz więcej wiemy o tym, jak leczyć chorych na COVID-19, chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Wciąż jednak nie ustalono, jak i gdzie dokładnie nowy koronawirus powstał. Na początku lutego w Wuhan przebywała międzynarodowa grupa ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia. Wraz z chińskimi partnerami mają oni ustalić niewiadome dotyczące patogenu. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że to może być bardzo trudne. 

Zobacz wideo

Chiny i koronawirus. Informacje pod kontrolą partii 

Chiny kontrolują też od dawna informacje rozprzestrzeniające się w samym chińskim społeczeństwie, zatrzymują i aresztują blogerów piszących o niewygodnych dla władz sytuacjach dotyczących epidemii w kraju, jak Zhang Zhan, która została aresztowana w maju ubiegłego roku, a pod koniec grudnia skazana na cztery lata więzienia.

- Trzeba się cofnąć do roku 2002, do wybuchu pandemii SARS1. Wtedy władze przyznały się do popełnionych błędów, zezwoliły na międzynarodowe śledztwo, które doprowadziło w 2017 roku do odkrycia źródeł SARS1, a przede wszystkim obiecały, że stworzą nowy, niezawodny system wykrywania i zapobiegania wybuchom epidemii - zauważa Michał Bogusz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i autor bloga Za Wielkim Murem. Dlaczego Chiny to robią? Więcej na ten temat w najnowszym odcinku programu "Oko na świat". 

Więcej o: