Wiceprezesem PGNiG zostanie człowiek, który pomógł Danielowi Obajtkowi przejąć Lotos

Artur Cieślik zostanie wiceprezesem PGNiG. Zrezygnuje jednocześnie z tego samego stanowiska w Lotosie. Do zarządu dołączył po tym, jak pomagał Danielowi Obajtkowi w przejęciu firmy paliwowej przez Orlen.

Jak poinformowano we wtorkowym komunikacie "Rada Nadzorcza PGNiG SA podjęła decyzję o powołaniu z dniem 16 marca 2021 roku Artura Cieślika na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PGNiG SA, na okres trwania VI kadencji Zarządu Spółki, kończącej się 10 stycznia 2023 roku.".

Z notki biograficznej dowiadujemy się, że Artur Cieślik jest prawnikiem i menedżerem posiadającym ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte w instytucjach rynku kapitałowego, spółkach publicznych oraz międzynarodowej kancelarii prawnej. 

Cieślik to absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration organizowanych przez Uniwersytet Gdański.

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Nowy wiceprezes PGNiG związany z Danielem Obajtkiem

Jak informuje portal wnp.pl Artur Cieślik w ostatnich latach był współpracownikiem Daniela Obajtka, szefa PKN Orlen. W tej spółce Cieślik rozpoczął pracę w tym samym 2018 roku, w którym Obajtek objął funkcję prezesa. Cieślik został zatrudniony jako doradca zarządu oraz dyrektor wykonawczy ds. strategii. 

W trakcie swojego okresu zatrudnienia w Orlenie Cieślik odpowiadał m.in. za proces uzyskania pozytywnej warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Lotosu. Pracował także przy opracowaniu i realizacji strategii, nadzorował realizację projektów strategicznych oraz przygotowanie i realizację inwestycji kapitałowych. Zresztą gdy pojawiła się już zgoda na transakcję przejęcia Lotosu przez Orlen w sierpniu ubiegłego roku, to Artur Cieślik objął funkcję wiceprezesa w Lotosie. Z funkcji tej zrezygnuje 15 marca, by przyjąć posadę w PGNiG. 

Orlen chce przejąć także PGNiG

Orlen już w lipcu ubiegłego roku informował, że chce przejąć także PGNiG. Daniel Obajtek miesiąc później przekazał, że dokumenty w tej sprawie mają zostać złożone do końca 2020 roku. Plany zostały jednak nieco opóźnione, ale do fuzji może dojść jeszcze w tym roku - informował na początku lutego wiceprezes Orlenu, Jan Szewczak, czytamy na portalu bankier.pl. Zmiany w zarządzie PGNiG mogą zatem mieć związek z planowaną transakcją przejęcia spółki przez Orlen. 

Więcej o: