Pół miliona złotych dla fundacji Tadeusza Rydzyka od Lasów Państwowych. "Sprawny drwal, król wyrębu"

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych odpowiedziała senatorowi Koalicji Obywatelskiej na pytania dotyczące pieniędzy przekazanych podmiotom związanym z ojcem Tadeuszem Rydzykiem w ostatnich latach. Najwięcej środków otrzymała Fundacja Lux Veritatis.

Łącznie cztery podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem uzyskały w latach 2015-2020 pieniądze od Lasów Państwowych. Są to:

  • Fundacja Lux Veritatis odpowiedzialna za nadawanie Telewizji Trwam, realizację geologicznych prac poszukiwawczych w Toruniu, budowę kościoła i aquaparku, prowadzenie badań dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej czy produkcję filmów o tematyce religijnej, a także zaangażowana w powstanie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II,
  • Spółka Spes będąca wydawcą "Naszego Dziennika",
  • Spółka Bonum zajmującą się między innymi sprzedażą reklam w Radiu Maryja i Telewizji Trwam, 
  • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, niepubliczna szkoła wyższa założona w roku 2001, na której wykładane są kierunki takie jak dziennikarstwo, kulturoznawstwo, politologia czy informatyka. 
Zobacz wideo Next. Kamiński: skoro są pieniądze dla Ojca Dyrektora, to dlaczego nie ma dla nauczycieli?

Ponad 428 tys. zł dla Fundacji Lux Veritatis

Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej, który zadał Lasom Państwowym pytanie o przekazane środki, zmieścił na swoim twitterowym koncie dokładną rozpiskę kwot, jakie zostały przekazane spółkom związanym z ojcem Ryzykiem. "Sprawny drwal, król wyrębu" - skomentował poseł.

I tak Fundacja Lux Veritatis miała dostać łącznie w ciągu pięciu lat ponad 428 tys. zł, między innymi na współorganizację konferencji naukowej "Jeszcze Polska nie zginęła - wieś", produkcję i emisję filmów o tematyce związanej z lasem i gospodarką leśną, współpracę w promowaniu działalności Lasów Państwowych podczas konferencji "Europejski Zielony Ład, a interes Polski", emisję filmu reklamowego "#sadziMY z Prezydentem", emisję XII Ogólnopolskiego Hubertusa, produkcję i emisję trzech odcinków programu "Prosto o gospodarce". Spółka Spes otrzymała niecałe 15 tys. zł w związku publikacją ogłoszeń urzędowych i nekrologów, natomiast spółka Bonum niecałe 20 tys. zł na usługi noclegowe i gastronomiczne. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej w Toruniu pozyskała 20 tys. zł na promocję Lasów Państwowych.

To jednak niejedyne pieniądze, jakie spółki związane z ojcem Rydzykiem otrzymały w ostatnim czasie. W lutym tego roku pisaliśmy, że Fundacja Lux Veritatis otrzymała łącznie 700 tys. zł dotacji od czterech ministerstw, natomiast w styczniu podawaliśmy, że Fundacja Lux Veritatis, spółka Nasza Przyszłość oraz Bonum otrzymały łącznie z budżetu państwa ponad 900 tys. zł w ramach tarczy antykryzysowej.

Więcej o: