Jak podaje tvn24.pl, Adam Szłapka zapytał resorty, czy od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku zawarły umowy z Fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest kontrowersyjny biznesmen Tadeusz Rydzyk.
"Troska o finanse publiczne oraz przejrzystość w ich wydatkowaniu stanowią jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa. Uważne gospodarowanie pieniędzmi podatników jest szczególnie istotne w okresie poważnych niedoborów oraz potencjalnego kryzysu gospodarczego, który w związku z trwającą epidemią koronawirusa jest prognozowany przez wielu ekspertów" - wyjaśnił poseł KO.
Fundacja Lex Veritatis otrzymała pieniądze od czterech resortów:
Jak wyjaśnił sekretarz stanu Waldemar Buda, MFiPR, "w okresie od 15 listopada 2019 r. (utworzenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej) do 31 grudnia 2020 r. (...) zawarło dwie umowy z Fundacją Lux Veritatis, których przedmiotem były szeroko rozumiane działania promocyjne. Umowy te stanowiły jeden z elementów akcji informacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo w mediach ogólnopolskich i lokalnych w roku 2020".
Przedmiotem umów był zakup czasu antenowego w TV Trwam na materiały poświęcone funduszom europejskim, a także produkcja i emisja spotu na antenie TV Trwam informującego o rządowym programie kierowanym do Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwsza umowa była finansowana ze środków europejskich, druga zaś (34 440 zł) z budżetu państwa.
TVN 24 przytacza także odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który napisał, że resort zawarł z fundacją trzy umowy: pierwszą "na przeprowadzenie w TV Trwam kampanii informacyjnej polegającej na emisji spotu informacyjnego" oraz dwie kolejne "na przeprowadzenie w TV Trwam kampanii informacyjno - edukacyjnej polegającej na emisji spotu dotyczącego oznaczenia PRODUKT POLSKI".
Resort rodziny zapłacił fundacji Lux Veritatis środki za przygotowanie materiału "Wspieraj seniora", natomiast MSZ m.in. za 30-minutowy reportaż o Rotmistrzu Pileckim oraz przygotowanie periodyku "Pamięć i Tożsamość - kwartalnik historyczny".