Ojciec Tadeusz Rydzyk otrzymał 700 tys. zł od czterech ministerstw. Znamy wyjaśnienia resortów

Fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest Tadeusz Rydzyk, otrzymała 700 tys. zł dotacji od czterech ministerstw. Resorty wyjaśniają tę kwestię w odpowiedzi na interpelację posła Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.

Jak podaje tvn24.pl, Adam Szłapka zapytał resorty, czy od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku zawarły umowy z Fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest kontrowersyjny biznesmen Tadeusz Rydzyk.

"Troska o finanse publiczne oraz przejrzystość w ich wydatkowaniu stanowią jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa. Uważne gospodarowanie pieniędzmi podatników jest szczególnie istotne w okresie poważnych niedoborów oraz potencjalnego kryzysu gospodarczego, który w związku z trwającą epidemią koronawirusa jest prognozowany przez wielu ekspertów" - wyjaśnił poseł KO. 

Zobacz wideo Wiceminister Soboń komentuje słowa ojca Rydzyka

Fundacja ojca Tadeusz Rydzyka z pieniędzmi od resortów. Wiem, kto ile dał 

Fundacja Lex Veritatis otrzymała pieniądze od czterech resortów:

  • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - 114 390 zł, 
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - 172 040 zł, 
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - 105 165 zł, 
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych - 302 500 zł. 

Fundacja Lux Veritatis z pieniędzmi od resortów. Są wyjaśnienia ministerstw 

Jak wyjaśnił sekretarz stanu Waldemar Buda, MFiPR, "w okresie od 15 listopada 2019 r. (utworzenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej) do 31 grudnia 2020 r. (...) zawarło dwie umowy z Fundacją Lux Veritatis, których przedmiotem były szeroko rozumiane działania promocyjne. Umowy te stanowiły jeden z elementów akcji informacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo w mediach ogólnopolskich i lokalnych w roku 2020". 

Przedmiotem umów był zakup czasu antenowego w TV Trwam na materiały poświęcone funduszom europejskim, a także produkcja i emisja spotu na antenie TV Trwam informującego o rządowym programie kierowanym do Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwsza umowa była finansowana ze środków europejskich, druga zaś (34 440 zł) z budżetu państwa. 

TVN 24 przytacza także odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który napisał, że resort zawarł z fundacją trzy umowy: pierwszą "na przeprowadzenie w TV Trwam kampanii informacyjnej polegającej na emisji spotu informacyjnego" oraz dwie kolejne "na przeprowadzenie w TV Trwam kampanii informacyjno - edukacyjnej polegającej na emisji spotu dotyczącego oznaczenia PRODUKT POLSKI".

Resort rodziny zapłacił fundacji Lux Veritatis środki za przygotowanie materiału "Wspieraj seniora", natomiast MSZ m.in. za 30-minutowy reportaż o Rotmistrzu Pileckim oraz przygotowanie periodyku "Pamięć i Tożsamość - kwartalnik historyczny". 

Więcej o: