Orlen z historyczną umową. Ropa z USA trafi do Polski. Daniel Obajtek: Wzmocniliśmy relacje

- Kontynuujemy proces dywersyfikacji dostaw ropy, rozszerzając nasze portfolio o dodatkowy wolumen surowca amerykańskiego - napisał Daniel Obajtek w komunikacie PKN Orlen na temat zawarcia umowy na dostawy ropy z amerykańską firmą Exxon Mobil.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, poinformował o zawarciu umowy na dostawę ropy z amerykańską firmą. - Po raz pierwszy w historii PKN Orlen zawarł długoterminowy kontrakt na dostawy ropy z USA. Umowa z Exxon mobil przewiduje w ciągu roku dostawy łącznie ok. 1 mln ton surowca na potrzeby naszych rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie - napisał prezes Orlenu na Twitterze. - Kontynuujemy dywersyfikację źródeł dostaw - dodał.

Zobacz wideo Studio Biznes Extra z okazji Światowego Dnia Kobiet

ExxonMobile jest jednym z największych na świecie producentów ropy naftowej oraz opartych na niej chemikaliów. Obecnie rafinerie Grupy ORLEN zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych między innymi z Morza Północnego, Angoli czy Nigerii.

Orlen z dostawą ropy z USA

 - Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy proces dywersyfikacji dostaw ropy, rozszerzając nasze portfolio o dodatkowy wolumen surowca amerykańskiego. Od początku moim priorytetem było i jest nadal stabilne zaopatrzenie wszystkich rafinerii Grupy Orlen, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw w regionie - informuje w komunikacie prasowym prezes Daniel Obajtek. 

- Przez ostatnie trzy lata z sukcesem wzmocniliśmy relacje z największymi światowymi producentami ropy, w tym Saudi Aramco oraz zabezpieczyliśmy nowe kierunki dostaw, na przykład z Afryki Zachodniej. W ten sposób zwiększaliśmy również bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, ograniczając uzależnienie wyłącznie od jednego dostawcy - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Więcej o: