"Idź do lekarza, weź wolne". Google miał zalecać urlop pracownikom skarżącym się na rasizm

Kadry firmy Google miały doradzać m.in. urlop zdrowotny pracownikom skarżącym się na rasizm lub seksizm. Historię jednego z byłych zatrudnionych opisał portal NBC.

NBC opisuje historię Benjamina Cruza, byłego pracownika Google Cloud. Cruz to Amerykanin meksykańskiego pochodzenia. Jedna z koleżanek z pracy miała powiedzieć Benjaminowi Cruzowi, że ten "ma skórę znacznie ciemniejszą, niż się spodziewała". Cruz zgłosił rasistowski komentarz do działu kadr, lecz tam doradzono mu, że powinien założyć, że jego współpracownica miała "dobre intencje". Niezadowolony poprosił o dokładniejsze zbadanie incydentu, ale urzędnik z kadr przekazał, że dochodzenie w sprawie zostało zamknięte.

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Amerykański gigant działający w branży internetowej odmówił NBC komentarza odnośnie historii Benjamina Cruza. 

Google miał proponować urlopy osobom skarżącym się na rasizm

Dwie czarnoskóre kobiety - Timnit Gebru i April Curley - zostały wyrzucone z Google pod koniec ubiegłego roku. Pracownice, których historię opisuje NBC, były znane z tego, że opowiadały się za "zwiększeniem różnorodności w branży".

Gdy ich skargi dotyczące sposobu, w jaki firma radzi sobie z dyskryminacją ze względu na rasę i płeć, dotarły do działu kadr, te otrzymały tę samą radę: poddać się poradnictwu w zakresie zdrowia psychicznego lub wziąć urlop zdrowotny.

Pracownicy Google'a skarżyli się na seksizm i rasizm w firmie

Portal NBC donosi, że co najmniej dziewięciu innych obecnych i byłych pracowników Google zgłosiło, że zostało potraktowanych w kadrach w podobny sposób. Po pomoc mediów zwrócili się po komentarzach czy pytaniach współpracowników dotyczących ich koloru skóry, włosów lub preferencji seksualnych. 

Więcej o: