Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2021 roku? Kiedy mija termin składania deklaracji?

Każdy podatnik ma obowiązek wypełnić i złożyć PIT przed upływem terminu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne deklaracje podatkowe, a ostateczny termin składania wniosku zależy od deklaracji PIT, za pomocą której rozliczamy się z urzędem skarbowym. Przypominamy, do kiedy trzeba rozliczyć PIT za 2020 rok.
Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Najczęściej wypełniania deklaracja podatkowa to PIT-37. Jednak niektóre wnioski należy wypełnić i złożyć wcześniej. Za niezłożenie rozliczenia rocznego do Urzędu Skarbowego lub spóźnienie, podatnika mogą spotkać konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć, jakie są terminy składania rozliczenia PIT za 2020 rok dla poszczególnych wniosków.

Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę

PIT-37 - do kiedy należy go wysłać fiskusowi?

PIT-37 to zdecydowanie najczęściej wypełniany PIT w Polsce. Formularz ten wypełniają między innymi pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę lub umowach cywilnoprawnych oraz osoby pobierające świadczenie przedemerytalne, emerytalne lub rentowne.

Jaki jest termin wysyłania PIT-37 za 2020 rok? Podatnicy mogą składać wnioski najpóźniej do 30 kwietnia 2021 roku.

PIT-36 - termin składania wniosku

PIT-36 wypełniają i składają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Dotyczy to także podatników, którzy w 2020 roku uzyskali przychody z najmu lub dzierżawy, a także osoby zatrudnione za granicą.

Deklarację PIT-36, podobnie jak w przypadku PIT-37, należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 roku.

Deklaracja podatkowa, zdjęcie ilustracyjne PIT 2021. Zwrot podatku już po 30 dniach. Jakie warunki trzeba spełnić?

PIT-38 - jaki jest ostateczny termin?

PIT-38 jest przeznaczony dla podatników, których przychód pochodził z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, a także z tytułu objęcia udziałów w spółkach. Deklarację podatkową za 2020 rok należy złożyć nie później niż do 30 kwietnia 2021 roku.

PIT-39 - do kiedy trzeba złożyć wniosek?

PIT-39 wypełniają podatnicy, którzy uzyskali przychód ze sprzedaży nieruchomości lub nabytych praw majątkowych jeśli sprzedaż nastąpiła w ciągu 5 lat od dnia nabycia. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych wniosków, PIT-39 należy złożyć do 30 kwietnia 2021 roku

Jaki PIT należy złożyć już w marcu?

Należy pamiętać, że termin składania deklaracji podatkowych nie jest taki sam dla wszystkich wniosków. Wyjątek stanowi bowiem PIT-28. Taką deklarację składają osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Termin złożenia PIT-28 za 2020 rok upłynął 1 marca 2021 roku.

Więcej o: