Na rynku zaczyna brakować stali. Ceny sprzętów AGD wzrosną, a produkcja może stanąć

Fabryki zajmujące się wytwarzaniem sprzętu AGD mogą wkrótce ograniczyć produkcję z powodu niedoboru stali. Brak tego cennego komponentu będzie oznaczał wzrost cen sprzętów - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo „Jeżeli będą rozruchy w USA, to ta gospodarka ucierpi, a przez to ucierpi gospodarka globalna”

Gazeta wskazuje, że Polska jest największym producentem sprzętu AGD w Europie. W naszym kraju funkcjonuje 35 zakładów, z których w 2020 roku wyjechało 30 milionów sztuk sprzętu AGD. Aż 90 proc. produkcji trafia na eksport.

Producenci już nie ukrywają, jak poważnym problemem jest brak stali nierdzewnej. Jeden z producentów AGD powiedział "Rzeczpospolitej", że "huty ograniczały produkcję lub zupełnie ją wygaszały, spodziewając się długiego kryzysu. Tymczasem przestoje w przemyśle były bardzo krótkie i teraz wszędzie brakuje surowca".

Norweskie surowce nadzieją dla Unii EuropejskiejW Norwegii odkryto ogromne złoża rzadkich minerałów. To szansa na większą niezależność UE

Brak stali oznacza wzrost cen

Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, organizacji zrzeszającej producentów AGD, powiedział gazecie, że po raz pierwszy mówi się o scenariuszu, w którym fabryki mogą wstrzymać produkcję z powodu braku ważnych komponentów. „W scenariuszu niedoborów trzeba się liczyć ze wzrostem cen produktów, co dla konsumentów na pewno nie będzie dobrą informacją” - powiedział „Rzeczpospolitej”.

Gazeta dodaje, że rosną ceny wszystkich komponentów - nie tylko stali, ale też styropianu. Problem z jego dostępnością sprawia, że producenci ograniczają dostawy do klientów. "Wszystko to powoduje, że konsumenci powinni się szykować na kolejne podwyżki cen" - podsumowuje "Rzeczpospolita".

Polski przemysł nie zważa na COVID-19. Produkcja Polski przemysł nie zważa na COVID-19. Produkcja "powyżej trendu sprzed pandemii"

Globalna produkcja stali wciąż rośnie

Światowe Stowarzyszenie Stali WorldSteel szacuje, że w 2021 roku globalny popyt na stal wyniesie prawie 1,8 miliarda ton, tj. o około 4% więcej niż w 2020 roku. Jednocześnie globalna produkcja stali wciąż rośnie - w styczniu 2021 roku sięgnęła niemal 163 milionów ton i była wyższa o 4,8% względem stycznia 2020 roku.

Największym producentem stali pozostają Chiny. W styczniu 2021 roku wyprodukowały nieco ponad 90 milionów ton stali. Drugie miejsce zajmują Indie, które w tym czasie wytworzyły 10 milionów ton tego surowca.

Więcej o: