Na rynku zaczyna brakować stali. Ceny sprzętów AGD wzrosną, a produkcja może stanąć

Fabryki zajmujące się wytwarzaniem sprzętu AGD mogą wkrótce ograniczyć produkcję z powodu niedoboru stali. Brak tego cennego komponentu będzie oznaczał wzrost cen sprzętów - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo „Jeżeli będą rozruchy w USA, to ta gospodarka ucierpi, a przez to ucierpi gospodarka globalna”

Gazeta wskazuje, że Polska jest największym producentem sprzętu AGD w Europie. W naszym kraju funkcjonuje 35 zakładów, z których w 2020 roku wyjechało 30 milionów sztuk sprzętu AGD. Aż 90 proc. produkcji trafia na eksport.

Producenci już nie ukrywają, jak poważnym problemem jest brak stali nierdzewnej. Jeden z producentów AGD powiedział "Rzeczpospolitej", że "huty ograniczały produkcję lub zupełnie ją wygaszały, spodziewając się długiego kryzysu. Tymczasem przestoje w przemyśle były bardzo krótkie i teraz wszędzie brakuje surowca".

Brak stali oznacza wzrost cen

Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, organizacji zrzeszającej producentów AGD, powiedział gazecie, że po raz pierwszy mówi się o scenariuszu, w którym fabryki mogą wstrzymać produkcję z powodu braku ważnych komponentów. „W scenariuszu niedoborów trzeba się liczyć ze wzrostem cen produktów, co dla konsumentów na pewno nie będzie dobrą informacją” - powiedział „Rzeczpospolitej”.

Gazeta dodaje, że rosną ceny wszystkich komponentów - nie tylko stali, ale też styropianu. Problem z jego dostępnością sprawia, że producenci ograniczają dostawy do klientów. "Wszystko to powoduje, że konsumenci powinni się szykować na kolejne podwyżki cen" - podsumowuje "Rzeczpospolita".

Globalna produkcja stali wciąż rośnie

Światowe Stowarzyszenie Stali WorldSteel szacuje, że w 2021 roku globalny popyt na stal wyniesie prawie 1,8 miliarda ton, tj. o około 4% więcej niż w 2020 roku. Jednocześnie globalna produkcja stali wciąż rośnie - w styczniu 2021 roku sięgnęła niemal 163 milionów ton i była wyższa o 4,8% względem stycznia 2020 roku.

Największym producentem stali pozostają Chiny. W styczniu 2021 roku wyprodukowały nieco ponad 90 milionów ton stali. Drugie miejsce zajmują Indie, które w tym czasie wytworzyły 10 milionów ton tego surowca.

Więcej o: