Tesco zostanie przejęte przez Netto. UOKiK nie stawia żadnych warunków. "Dla mnie to spore zaskoczenie"

UOKiK wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie Tesco przez właścicieli sieci Netto, spółkę Sallin Group. Uznano, że transakcja nie wpłynie na niekorzyść konsumentów, o których Netto będzie musiało walczyć z innymi sieciami sklepów. Decyzja UOKiK budzi zdziwienie branżowego portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Już w czerwcu ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że polskie zasoby Tesco zostaną najpewniej sprzedane Salling Group. Działająca od dwóch dekad w Polsce spółka jest właścicielem sieci Netto. 

"Pod marką Netto działa ok. 1100 dyskontów w Danii, Niemczech i Polsce, z czego 386 w naszym kraju. Tesco Polska jest właścicielem sieci hipermarketów i supermarketów. Posiada obecnie 320 sklepów, dwa centra dystrybucyjne i 23 stacje paliw. Z tego przedmiotem koncentracji jest 301 sklepów, 14 stacji paliw, siedziba główna i centra dystrybucyjne. Transakcja wynika z decyzji grupy Tesco o wycofaniu się z polskiego rynku" - informuje UOKiK.

Wniosek o przejęcie trafił początkowo do Komisji Europejskiej, ale ta przekazała go do UOKiK. Salling Group pierwsze osiem sklepów Tesco przejęło na początku marca. Tylko jeden z nich pozostanie w rękach spółki, pozostałe siedem będzie prowadzonych tylko do 31 sierpnia pod marką Tesco. Potem zostaną odsprzedane innym podmiotom.

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Netto może przejąć Tesco bezwarunkowo

"W toku postępowania przeprowadzono badanie stanu konkurencji na kilkudziesięciu lokalnych rynkach. Po analizie koncentracji i zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Prezes UOKiK przyjął, że supermarkety, hipermarkety i dyskonty rywalizują bezpośrednio ze sobą na lokalnych rynkach w promieniu 10-15 kilometrów od przejmowanego sklepu. To najczęstsza maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni przebyć w drodze do sklepu o większej powierzchni" - podaje UOKiK.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że w każdym z badanych miast Netto po przejęciu placówek Tesco będzie musiało konkurować z innymi dyskontami, supermarketami i hipermarketami. To oznacza, że po dokonaniu transakcji struktura tych rynków nie zmieni się na niekorzyść konsumentów, dostawców czy przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy

- mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Konsekwencją postępowania jest bezwarunkowa zgoda UOKiK - Salling Group może rozpocząć transakcje przejęcia Tesco bez sprzedaży jakichkolwiek swoich sklepów.

Zaskakująca decyzje UOKiK

Brak dodatkowych warunków w postaci obowiązkowej odsprzedaży części sklepów był zaskoczeniem dla Pawła Jachowskiego, zastępcy redaktora naczelnego branżowego portalu wiadomoscihandlowe.pl. Jak dodaje, także osoby, z którymi rozmawiał, były przekonane, że zgoda UOKiK będzie warunkowa. 

Dla mnie to spore zaskoczenie. Niektóre sklepy Tesco działają po sąsiedzku z dyskontami Netto. Rozmawiałem o tej transakcji z wieloma osobami. Praktycznie każdy rozmówca był przekonany, że UOKiK wyda zgodę, ale warunkową (z obowiązkiem odsprzedaży części sklepów)

- napisał Jachowski na Twitterze.

Więcej o: